Историја
Среда, 31 Јануари 2024 02:00   
ГРЧКО ПРИЗНАНИЕ НА МАКЕДОНСКОТО ИМЕ И АЗБУКА

makedonska-azbuka-180Во седумдесеттите години на минатиот век тогашните грчки администрации два пати се обврзале, прв пат во 1977 година и втор пат во 1982 година, на конференции на ООН да го почитуваат името Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 31 Јануари 2024 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „Македонска Трагедија пишувана од бугарската Државна сигурност“ (16)

                       1XL5

Животот на македонскиот дисидент и идеолог на ВМРО ДМНЕ Драган Богдановски поминат во тајниот затвор на Службата за државна безбедност во близина на Македонски Брод бил исполнет, со серија наизменични испрашувања и мачења. Од него било барано да испише неброени редови за политичкиот живот во македонската емиграција, за ДООМ, за финансирањето и издавање на весникот „Македонска нација“, за некакви контакти со странските служби и т.н.

Се се одвивало топло ладно, но и многу болно.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јануари 2024 02:00   
Македонија ѝ дала на Бугарија: 8 министри, 20 дипломати, 70 пратеници, 10 митрополити…

mkbg1

А. Савински, поранешен руски ополномоштен министер, во своите мемоари истакнува:
Македонците се бујно, подвижно племе, многу поенергично и повитално отколку Бугарите и секогаш имале надмоќ над нив.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јануари 2024 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „Чесен Македонец не убива Македонец“ (15)

1XL5

Иследнците ги интересиураше соработката на Драган Богдановски со странските разузнавачки служби, исто така се имтересираа за неговата антијугословенска дејност, како и за неговата долгогодишна борба со Службата за државна безбедност. По испрашувањето Богдановски повторно бил вратен во келија, каде почнал да ја пишува својата сторија. Немајќи што да крие, тој на темите кои му ги задале ќе напише:

Повеќе...
 
Среда, 17 Јануари 2024 02:00   
Грчки шпион го предаде Гоце Делчев

Goce Delcev

"ЊУЈОРК ТАЈМС" ВО 1903 ПИШУВА

Повеќе...
 
Среда, 17 Јануари 2024 02:00   
Бугарска пропаганда во Македонија

cc9

Бугарска пропаганда во Македонија

Повеќе...
 
Среда, 17 Јануари 2024 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „ Хронолошки за својата емигрантска дејност по напушатње на Норвешка во 1962 година “ (14)

1XL5

Испрашувањето на Драган Богдановски не се одвивало според очекувањата на тогашната Управа за државна безбедност, па во посета на тајниот затвор на Караџица дошол Сојузен секретар за внатрешни работи Фрањо Херљевиќ (на должност од 1974 до 1982 г.), кој ја дал наредбата за киднапирање на македонскиот дисидент. Набргу по разговорот со Богдановски, Херљевиќ им дал инструкции на иследниците како да ја водат понатамошната истрага и си заминал. Утредента наместо да го одведат во „ловџиската соба“, Богдановски останал во келијата и добил задача да напише хронолошки за својата емигрантска дејност по напушатње на Норвешка во 1962 година. Особено Службата се интересирала зошто се распаднал Македонскиот Национален Комитет и како дошло до тоа да веднаш по неговото распаѓање се создаде Ослободителниот комитет на Македонија?  На ваквото барање, Богдановски напишал 15 или 16 страници, од кои овде го пренесуваме неговото резиме објавено во неговиот дневник во кое тој ќе напише:

Повеќе...
 
Среда, 10 Јануари 2024 02:00   
Неколку факти од светско значење на кои што изворот е од Македонија

mak-sonce-180Историските и археолошки наоди потврдиле неколку факти од светско значење на кои што изворот е од Македонија. Во продолжение ќе наведам само неколку:

Повеќе...
 
Среда, 10 Јануари 2024 02:00   
Јас, Десни Комин, и подарив на мајката на боговите дете по име Калокерон, на возраст од 12 години, родум Македонец

makedonci-180Македонците отсекогаш имале чувство за етничка припадност

„Јас, Десни Комин, и подарив на мајката на боговите дете по име Калокерон, на возраст од 12 години, родум Македонец“.

Оваа надгробна плоча потекнува од 252 година по Христа кога одамна бил угасен сјајот на некогашната славна Македонска империја.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јануари 2024 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „ Неколку страници за мојата дејност во Норвешка “ (13)

                           1XL5

По искуството со „серумот на вистината“ и давењето во топлата вода, Драган Богдановски  три дена се опоравувал и не бил изложен на сослушување. Иако уште чуствувал болки, пред агентите на СДБ тој бил изнесен дури четвртиот ден. Овој пат Богдановски не бил изложен на мачење, Но, тие бараа од него да продолжи со пишување на својата животна историја: за периодот по преселбата од Франција во Норвешка во 1958 година, за политичка дејност која таму осетно се зголемила, за создавањето на Македонскиот национален комитет во Осло и од каде нашол пари за издавањето на списанието “Македонска лоза“ и весникот “Слободна Македонија“. Богдановски попладнето подготвил неколку страници за дејноста во Норвешка, а во својот дневник за читателите дал кусо резиме од напишаното. Истовремено, покрај резимето, тој за дискусијата која потоа се развила со агентите пишува:

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

Дали светите браќа Кирил и Методиј биле потомци на античките македонци?

Во овој текст ќе спомнеме неколку размислувања во врска со етничкото потекло на светите браќа Кирил ...

Иселеници

News image

АКТИВНОСТИТЕ НА ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ ВО МАКЕДОНСКАТА ЗАЕДНИЦА (27)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

Свети рамноапостолни Кирил и Методиј Солунски 24/11 мај

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни...

Фељтон

News image

ФОТО ТОМЕВ – ПОЗНАТ ЛИКОВЕН УМЕТНИК ВО КАНАДА (2)

ПОЗНАТИ МАКЕДОНСКИ ЛИЧНОСТИ ВО КАНАДА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.