Историја
Сабота, 22 Јули 2023 15:16   
УМС на ВМРО-ДПМНЕ: Младите си заминуваат

2mlad

УМС на ВМРО-ДПМНЕ: Младите си заминуваат, со СДС владее немаштија, граѓаните и фирмите заглавени во кредити одвај врзуваат крај со крај, потребни се промени

Повеќе...
 
Среда, 19 Јули 2023 02:00   
Имам многу македонски песни кои сакам да ги издадам подоцна

konstantin-miladinovПисмо на Константин Миладинов до Георги Раковски (Москва, 8 јануари 1859 година)

 

“Господине Г. С. Раковски!

Ние Македончината, недавна овде дојдени, неожидано полуучихме Вашето писмо, полно от искрена и горешта љубов кон отечеството ни.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јули 2023 02:00   
Скокам од радост кога ја гледам вашата љубов спрема нашиот мајчин јазик

Dimitar_MiladinovСо задоволство го прочитав вашето пријателско писмо и со голема радост разбрав за Вашите благородни чувства кон Словенството и за образованието на нашиот народ. Добро сте направиле што сте му пишале на Партенија (Зографски, н.б.) за неопходните книги.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јули 2023 02:00   
ТУШЕ ДЕЛИИВАНОВ, ДРУГАР НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ: ТРЕБА ДА ЈА ЗАЧУВАМЕ МАКЕДОНСКАТА СВЕСТ КАЈ СИТЕ МАКЕДОНЦИ - 1936 г.

delimanov

Петар Делииванов - Туше бил македонски револуционер од Кукуш, соборец и другар на Гоце Делчев и еден од неговите најблиски соработници во ВМРО. Во негова статија објавена во весникот „Македонски вести”, тој говори за фактот дека македонската свест постои и треба да се зачува. Делииванов смета дека единствениот начин да се реши македонското прашање е создавање самостојна и независна држава Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2023 02:00   
Македонското претставништво во Софија се грижи за македонците во пиринскиот дел на Македонија и во Бугарија

pirin3(29 септември 1944 година)

Записник бр. 1 од Привременото претставништво на ДФ Македонија во Бугарија (претставник бил Кирил Миљовски, н.б.), со задача да го претставува Главниот штаб на НОВ и ПО на Македонија пред бугарската Влада, пред Националниот комитет на О.Ф. и пред македонската емиграција во Бугарија, бидејќи тоа полномошно е всушност и од Президиумот на АСНОМ… Комитетот реши да се именува Привремено Македонско претставништво во Бугарија. Како главна задача на претставништвото е како што следува:

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2023 02:00   
Молба од група бегалци од пијанечко до Н. де Ринг, да посредува да се вратат во Македонија (1879 година)

carevo-selo“Екселенцио,

Потпишаниве од името на илјада бегалски семејства од областа Пијанечко со оваа молба  доаѓаме да Ви го изнесеме следново:

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2023 02:00   
Другар на стариот уште од студентски денови беше и Мијалка Јорданов

1Decata

Извадоци од книгата на Серјожа И. Марков: ДЕЦАТА НА ПАРТИЈАТА

Атентат

Повеќе...
 
Среда, 05 Јули 2023 02:00   
ДИМИТАР БЛАГОЕВ ВО 1917 ГОД ОД ГОВОРНИЦАТА НА БУГАРСКОТО СОБРАНИИЕ

Dardan Venetski

Дардан Венетски

Повеќе...
 
Среда, 05 Јули 2023 02:00   
ГРУПА ПРИЛЕПЧАНИ ВО 1887 ГОДИНА ДО СУЛТАНОТ Абдул Хамид

3569

Има ли поголем доказ дека Македонците и Бугарите од секогаш биле различни народи.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јули 2023 02:00   
Во почетокот на 1991 во Република Македонија почнаа подготовките за Референдум за независнос

Deca

Извадоци од книгата на Серјожа И. Марков: ДЕЦАТА НА ПАРТИЈАТА

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој п...

Историја

News image

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и т...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 63 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сид...

Култура и туризам

News image

ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕТО ВО ВЕЧНИО РИМ ВО 1990 ГОДИНА – ДЕЛ I (44)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛ...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПРАВИЛАТА НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ” (8)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.