Среда, 19 Декември 2012   
Свечено прославен патрониот празник Свети Никола во Виндзор

Виндздор, Канада

Sveti-Nikola-Windsor-1

Во неделата, на 16 декември 2012 година, Македонската православна црковна заедница Свети Никола од Виндзор свечено го одбележа својот храмовен празник посветен на најпочитуваниот христијански светител Свети Николај архиепископ Мирликиски и Чудотворец. Беше отслужена Света Архирејска Литургија со која чиноначелствуваше Неговото   Високопреосвештенство Митрополитот Американско - Канадски господин  Методиј во сослужение со Прота-ставрофор д-р Александар Мустеников. По светата литургијата учениците од црковното училиште завршувајќи го полугодието се преставија со краток програм, покажувајќи ја на дело успешната ангажираност на учителките Сенди Илиевска, Мелани Тановиќ и Виолета Стојановска.

Sveti-Nikola-Windsor-2

Кумови за овогодишната црковна слава беа фамилијата на Милица Апостоловска, а за идната година желба за кумство изрази фамилјата на Лилјана Ѓуровиќ.

Митрополитот Методиј  кој срдечно беше дочекан од голем број парохјани во своето беседање ги објасни значението на блаженствата и милосрдието.

По заедничка братска трепеза нашиот локален Дедо Мраз (Иљо Вартукопли) им додели пригодни поклони на најмладите.

За многу години нека ни храмовиот празник и Господ по молитвите на нашиот патрон Свети Никола да ни го дарува секое добро. Амин.

Информира: Г. Стефанов.

Sveti-Nikola-Windsor-3

Sveti-Nikola-Windsor-4

 

На прво место

News image

За прв пат во историјата на самостојна Македонија, ЖЕНА ќе биде Претседателка на Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова ги има сите адути да биде идната мајка на нацијата....

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.