Среда, 10 Мај 2023   
Секој Македонец треба да се чувствува ВМРО

makedonska-nacija-logo
Македонска нација

Секој Македонец треба да се чувствува ВМРО и да ја спроведува идеологијата на четирите букви.

Да се потсетиме што значат четирите букви. Сите Македонци треба да знаат што е ВМРО.

Традицијата на светите четири букви ВМРО - обврзуваат!

Довербата на народот - обврзува!

Сеуште неродените деца – обврзуваат!

И над се`, Македонија обврзува!

ВМРО е идеологија.

ВМРО е одговорност.

ВМРО е да ги штитиш интересите на Македонија.

ВМРО е да ја сакаш, а ако затреба и да ја браниш Македонија.

ВМРО е и да ги почитуваш тие кои во минатото беа прогонувани само затоа што работеа за идеологијата на ВМРО и ја сакаа Македонија.

ВМРО е да ги почитуваш тие кои “ја ставаа главата во торба“ за идејата за самостојна Македонија.

123ima

ВМРО е да ги почитуваш тие кои беа затворани, а голем број и убивани, тие кои беа испраќани на Голи Оток, во Идризово, на Солунска глава.

Денес не се казнува ако кажеш дека си Македонец, денес е гордост да се каже дека си за Македонија и ВМРО.

Денес треба да седнеш барем пет минути во денот да се потсетиш низ какви маки поминале овие луѓе, овие патриоти, овие родољуби и се` ќе ти биде јасно.

Само пет минути во денот, тоа го заслужуваат.

Тоа го заслужуваат тие кои ја прифатиле и се бореле низ историјата за идеологијата на ВМРО.

Луѓето се раѓаат, живеат и создаваат со Божји аманет!

Да не ги заборават делата на оние пред себе!

Да не плукаат на нивниот самопрегор, визија и жртва!

Божји аманет е да остават вредност зад себе, кога веќе ќе не` нема!

Божји аманет е да се сака својот род и да се споделува со другите!

Тој што нема чувство за својот род, не може да има чувство за друг!

Македонија вечна!

АМИН! АМИН! АМИН!

 

На прво место

News image

До 2026-та година ќе бидат завршени автопатот Кичево – Охрид и експресните патишта

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ кога ќе дојде на власт до 2026-та година ќе бидат завршени автопатот Кичево – О...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.