Среда, 23 Септември 2020   
Предавството врз Александар Македонски

predavstvo-aleksandarВо 329 година п.н.е. Александар се вљубил и ја зел за жена Бактриската принцеза Роксана-Рошанак на Бактриски, која била ќерка на локалниот водач.

Дел од македонските генерали биле против тоа,,..Па затоа, Александар го праќа Парменио во Вавилон да се грижи за позадината.

Но највеќе македонските генерали биле незадоволни кога Aлександар регрутирал Персијанци во македонската фаланга.
Филота, синот на Парменио дури пробал и да го отруе,..бил откриен и суден заедно со неговите соработници :

Дел од судењето е забележано :

- Александар најпрво го погледна Филота и рече:

Македонците решија да те судат. Те прашувам, сакаш ли да зборуваш со нив на мајчиниот јазик (македонскиот)?

Филота одговори:

Освен Македонците, тука има многу други сведоци, кои ми се чини полесно ќе ги разберат моите зборови, ако се послужам со истиот (хеленски) јазик, на кој ти штотуку проговори, кој ти го направи, мислам, само затоа, за да можат, говорот повеќе луѓе да ти го разберат.

Потоа, царот рече:

Гледате ли, Филота си го мрази татковиот (македонски) јазик, зашто тој самиот се откажува да се изразува на него. Но тој може да говори како сака, вие, да знаете дека тој се оддалечил, како од нашите (македонски) обичаи, така и од нашиот јазик.

(Курциус Руфус, VI, c.36).

Филота бил осуден на смрт заедно со татко му Парменио,..иако отсутен, во тогашно време се сметало кај македонците како одговорен за постапките на својот син,..Парменио бил убиен од Kлито.

Така Александар го продолжува освојувањето ,..во местото Kалаш и Хунза ги остава старите, болните и ранетите војници и мал дел од војската заедно со благајник .

 

На прво место

News image

Падот на западнохристијанската цивилизација

Инквизиција, од латинскиот збор Inaqusittio, што значи – иследување, претставувала група н...

Историја

News image

Владетелите на Македонија

Сите познати и образувани луѓе во вековите пред Христа пишувале за македонската историја и за Македо...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ОД КИСЛЕВ – МЕСЕЦ ОД ЕВРЕЈСКИОТ КАЛЕНДАР - ДО ЗБОРОТ КРШТЕВАЊЕ (21)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе ги претставиме имињата, збо...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (44)

ТРОЈАНСКАТА ВОЈНА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.