Среда, 05 Април 2023   
БАРАЊЕ НА ОХРИЃАНИ : ОД СЕКОГАШ СМЕ ИМАЛЕ СВОЈА ЦРКВА, ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА

БАРАЊЕ НА ОХРИЃАНИ : ОД СЕКОГАШ  СМЕ ИМАЛЕ СВОЈА ЦРКВА, ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА. СОЧИНУВАМЕ САМОСТОЕН НАРОД.  САКАМЕ ДА ИМАМЕ НАША ЦРКВА, НАШИ УЧИЛИШТА (1890 год.)

sveti-sofija

“До неговата Светост Великиот Патријарх во Цариград,

Ние верните поданици на... царот Султан Абдул Хамид И од долго време немаме црковна слобода, а од 1872 станавме уште позаблудено стадо, зашто дојдовме под Бу

гарска егзархија, заблудени од бугарската пропаганда…Ние Словените од Македонија, од секогаш сме имале своја црква, Охридска архиепископија, која имаше седиште во нашиот град. Денес ние би сакале одново да си ја вратиме и така живееме во слога со Великата црква.. Како такви, ние Ве молиме… да ни издејствувате како на Словени-православни секаква наклоност, како и дозвола за обнова на Охридската архиепископија, дозвола за наши училишта во кои нашите деца ќе учат на својот мајчин јазик...

Покрај тоа што Бугарите не измамија и не излажаа, тие ни го отфрлаат и јазикот, ни ги менуваат и наштите свети обичаи, ја менуваат сета наша лика и прилика. Ние тоа не можеме  повеќе да го трпиме и не сакаме нашите деца да не колнат нас и гробовите на нашите прадедовци. Сега ние се одделивме од Бугарите и сами сочинуваме словенски општини во Македонија, и сочинуваме самостоен народ. Како такви ние сака-ме да имаме наша црква, наши училишта. Ние си најдовме и наши учители кои ги плаќаме и издржуваме...”

(Следат 120   потписи на охриѓани)

Документи борбата на македонскиот народ...,т.И,док.203,  стр. 287-288;

 

На прво место

News image

До 2026-та година ќе бидат завршени автопатот Кичево – Охрид и експресните патишта

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ кога ќе дојде на власт до 2026-та година ќе бидат завршени автопатот Кичево – О...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.