Среда, 20 Септември 2023   
НА КОНФЕРЕНЦИЈАТА ЗА ЈУГОСЛАВИЈА ЧЕТИРИ РЕПУБЛИКИ СЕ СОГЛАСНИ: МОЖЕ СЕКОЈ ПО СВОЈОТ ПАТ, СОГЛАСНО НЕГОВАТА ВОЛЈА. СРБИЈА И ЦРНА ГОРА - НЕ

raspad-na-jugoslavija

(Хаг, 5 декември 1991 год.)

”Најнапред, лордот (Царрингтон, н.б.) бара согласност  за Главата И. (“Општи одредби”) каде е внесена точка ц) , така што покрај “слободна асицијација на суверени  републики со меѓународен идентитет” е воведена и опцијата “заедничка држава на рамноправни републики од оние републики кои сакаат да останат во неа”. Четири републики се согласни: може секој  по својот пат, согласно неговата волја. Србија и Црна Гора - не! Пред секој од нас е хартија со потпис на Милошевиќ и Булатовиќ: тие Главата И . ќе ја прифатат ако во членот 1. Точката ц) се исмени така да гласи:

“Заедничка држава на рамноправни републики и нации кои сакаат да останат во Југославија како нивна заедничка држава”.

Освен тоа , бараат  да се внесе и точка г):“Во рамките на општото решение, континуитет и меѓународен субјективитет на Југославија како заедничка држава на републиките кои тоа го сакаат”.

Освен за нив, на сите им е неприфатливо. Со воведувањето на нациите се обидуваат постојните и  и новоизмислени “ краини” да се отцепат од матичните држави и да се приклучат кон “Југославија како нивна заедничка држава”. А кога инсистираат на “континуитетот”, искажуваат амбиција  да таквата  “Југославија,  како заедничка држава на републиките  и нациите” да остане единствен претендент не само на континуитетот и сукцесијата  на меѓународниот идентитет на досегашната Југославија, туку и нејзина наследничка.

Кога сите претседатели се изјаснија така како што се изјаснија, во сразмер 4:2, за збор се јави др, Костиќ:- не можете да зборувате , господине, бидејќи нелегитимно е телото со кое претседавате! ..Без право да говори, Костиќ   срдито излегува.

А лордот ја заклучува седницата. Нема потреба да се расправа за целината на документот би-дејќи нема согласност за Главата И. Лордот вели, после се ќе поднесе извештај до министрите за  надворешни работи на ЕЗ…”

С. Месиќ, Како је срушена Југославија..., стр.  306-307;

 

На прво место

News image

До 2026-та година ќе бидат завршени автопатот Кичево – Охрид и експресните патишта

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ кога ќе дојде на власт до 2026-та година ќе бидат завршени автопатот Кичево – О...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.