Среда, 27 Јуни 2018   
Збогум Кукуш

zbogum-kukush-18021 јуни 2018 година, НА ДЕНЕШЕН ДЕН Е ИЗГОРЕН КУКУШ!

Илјадници кукушани и од околните помали места ги напуштаат своите живеалишта и поголемиот број преку Беласица пристигат во Струмица.

zbogum-kukush

21 јуни 2018 година, НА ДЕНЕШЕН ДЕН Е ИЗГОРЕН КУКУШ!

Илјадници кукушани и од околните помали места ги напуштаат своите живеалишта и поголемиот број преку Беласица пристигат во Струмица.

Сведоштвaта велат дека кукушаните додека го гледале чадот од пожарот кој се издига високо со солзи извикувале “Збогум Кукуш”

Сведоштвата на Владимир Алексов Караманов кој бил окружен управител за Кукуш и денеска потсетуват на еден од најдраматичните и крвави историски спомени на македонците.

На денешен ден започнуват борбите за Кукуш по што грчката војска го опожарува градот и за неколку дена тој е срамнет со земјата.

Во Кукуш ги оставиле своите живеалишта, дуќаните, посеаните ниви а голем број од бегалците, деца и старци и болни биле убиени или починале скоро по тие денови.

Сведоштвото на споментатиот чиновник вели дека кукушаните додека го гледале чадот од пожарот кој се издига високо со солзи извикувале „Збогум Кукуш“

 

На прво место

News image

Никола Груевски-Ги повикувам од ОЈО да ги објават јавно доказите против мене

Политичкиот прогон против мене и против многумина од ВМРО-ДПМНЕ продолжува.

Историја

News image

Аристотел избркан од Атина зошто бил пријател на нивниот непријател Александар Македонски

Аристотел избркан од Атина зошто бил пријател на нивниот непријател Александар Македонски

Иселеници

News image

Анализа на ОМД: Од „Конечна Спогодба“ до „Failed State“ во 10 чекори

Десет причини зошто Република Македонија отстапува од си...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (11)

ЕДЕН ДЕН СО КРАЛИЦА НА ПЕСНАТА  ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА - II ДЕЛ

Фељтон

News image

Александар Македонски (72)

МЕШАЊЕ НА РАЗЛИЧНИТЕ КУЛТУРИ, РЕЛИГИИ И НАЦИИ НА НАРОДИТЕ ОД ЗАПАД И ОД ИСТОК

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.