Среда, 05 Јули 2023   
ГРУПА ПРИЛЕПЧАНИ ВО 1887 ГОДИНА ДО СУЛТАНОТ Абдул Хамид

3569

Има ли поголем доказ дека Македонците и Бугарите од секогаш биле различни народи.

ГРУПА ПРИЛЕПЧАНИ ВО 1887 ГОДИНА ДО СУЛТАНОТ Абдул Хамид:

Незадоволни од неможноста да ги школуваат своите деца на својот македонски мајчин јазик  група прилепчани на ден 2 јули 1877 год поднеле барање до султанот Абдул Хамид 2 во кое бараат:

ЖЕЛАЕМЕ ДА ИМАМЕ МАКЕДОНСКО УЧИЛИШТЕ БИДЕЈКИ НЕ СМЕ БУГАРИ..."                          

,,НИЕ ДОЛУ ПОТПИШАНИТЕ ОД ПРИЛЕП КОИ СМЕ ПОДАНИЦИ НА НЕГОВОТО ВЕЛИЧЕСТВО СУЛТАНОТ АБДУЛ ХАМИД 2 ЖЕЛАЕМЕ ДА ИМАМЕ МАКЕДОНСКО НАРОДНО УЧИЛИШТЕ И  КАКО НИЕ НЕ СМЕ РОДУМ БУГАРИ ЗАТОА НЕ ЈА ПОЗНАВАМЕ БУГАРСКАТА ЦРКОВНА ОПШТИНА И...." 

                                               

 

На прво место

News image

До 2026-та година ќе бидат завршени автопатот Кичево – Охрид и експресните патишта

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ кога ќе дојде на власт до 2026-та година ќе бидат завршени автопатот Кичево – О...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.