Среда, 05 Јули 2023   
ДИМИТАР БЛАГОЕВ ВО 1917 ГОД ОД ГОВОРНИЦАТА НА БУГАРСКОТО СОБРАНИИЕ

Dardan Venetski

Дардан Венетски

ДИМИТАР БЛАГОЕВ ВО 1917 ГОД ОД ГОВОРНИЦАТА НА БУГАРСКОТО СОБРАНИИЕ :

,,ЈАС СУМ ОД ЗАГОРИЧАНИ, ЈАС НЕ СУМ БУГАРИН. ЈАС СУМ МАКЕДОНЕЦ КОЈ СЕ ЗАЛАГА ЗА МАКЕДОНСКА ДРЖАВА СО СОПСТВЕНО УПРАВУВАЊЕ".
 
Димитар Благоев е пратеник во Бугарското собрание кој во 1917 год од говорницата јасно кажал директно на целата бугарска јавност дека тој е Македонец а не Бугарин и продолжува :-
 
,, КАКО ТАКОВ АКО САКАТЕ ДА ЗНАЕТЕ ЈАС СУМ ЗА МАКЕДОНИЈА КАКО СЛОВЕНСКА ЗЕМЈА СО СОПСТВЕНО УПРАВУВАЊЕ...КАКВА ИСТОРИЈА!?
ТАА ЛИ КОЈА ВИЕ ЈА ФАЛСИФИКУВАТЕ?
ТАКВА ИСТОРИЈА НИЕ НЕ ВИ ПРИЗНАВАМЕ....
ВИЕ НЕ СТЕ ЗА ОБЕДИНУВАЊЕ НА БУГАРИТЕ, ТУКУ ЗА ЗАВЛАДУВАЊЕ НА СЛОВЕНСКИТЕ ПЛЕМИЊА.
ГЛЕДАМЕ ПОТИСКУВАЊЕ НА СЛОВЕНСКИТЕ ПЛЕМИЊА КОИ ОДАТ КОН МАКЕДОНИЈА...
АКО СТЕ УБЕДЕНИ ДЕКА ИМА БУГАРИ ЗОШТО СЕ ПЛАШИТЕ ОД РЕФЕРЕНДУМ...".
 
Од јасно појасно, им ги кажа сите антицивилизациски однесувања.
 
АЈДЕ СЕГА ДА ВИДИМЕ ДАЛИ И ЗА ОВА ЌЕ СЕ НАЈДЕ НЕКОЈ ДА СЕ ДЕКЛАРИРА КАКО КРЕТЕН СО ТВРДЕЊЕ ДЕКА ТИТО ГИ ИЗМИСЛИЛ МАКЕДОНЦИТЕ?

347419627 1033016284746885 2490003108514751571 n

 
 

На прво место

News image

До 2026-та година ќе бидат завршени автопатот Кичево – Охрид и експресните патишта

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ кога ќе дојде на власт до 2026-та година ќе бидат завршени автопатот Кичево – О...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.