Среда, 10 Мај 2023   
Мануилски на Париската конференција за теророт над македонците во егејскиот дел на Македонија

pariskata-konferencija

 

 

 

 

 

 

 

 

(Париз, август 1946 година)

(Од експозето на советскиот делегат Мануилски (од Украина) на 24 пленарна седница на  Париската мировна конференција)

„Сметаме, меѓу другото, дека жртви на прогоните во Грција се албанското, бугарското и македонското малцинство.

Сега илјадници лица стравуваат од истребување, бараат засолниште во Албанија и Југославија. Нема сомнение дека оживувањето на старите расни ривалства на Балканот ќе доведе во овој регион до закана Балканот од-ново да се трансформира во едно жариште на конфликти и да ја комплицира меѓународната ситуација.

Нетрпеливата кампања што сега се води во Грција против шефовите на повеќе држави, како на пример против Маршал Тито, продолжува… Врските меѓу грчката влада и Југославија се толку затегнати што југословенскиот амбасадор штотуку ја напупшти Атина. Во светлината на овие потези, интервенциите на грчката делегација јасно се покажува како закана за мирот…” 

Дирецтион де ла доцументатион Францаисе. Рецуелл дес доцументс де ла Цонференце де Парис, 29.07 –15.10.1946. Ливре В Цоме венду Стенограпхиљуе дес вингт-троисиеме ет вингтљуатриеме Сéанце пленаирес тенуес ле јеуди, 22 аоут 1946. Еџпосе де М.Мануилски-Украине.

 

 

На прво место

News image

За прв пат во историјата на самостојна Македонија, ЖЕНА ќе биде Претседателка на Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова ги има сите адути да биде идната мајка на нацијата....

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.