Среда, 12 Јули 2023   
Молба од група бегалци од пијанечко до Н. де Ринг, да посредува да се вратат во Македонија (1879 година)

carevo-selo“Екселенцио,

Потпишаниве од името на илјада бегалски семејства од областа Пијанечко со оваа молба  доаѓаме да Ви го изнесеме следново:

Како последица од клањата, убиствата и силувањата што ги вршеа Турците пред повеќе од една година во нашиот крај Пијанец, клања кои не ги поштедија ни невините сосема мали деца, ние се најдовме принудени да ги напуштиме нашите имоти и нашата мила татковина и да дојдеме да скитаме овде голи, сиромашни и изгладнети.

Макар што бугарската влада се до денес ни помагаше и ни ја даваше нашата живеачка, ние гледаме дека таа не ќе може да продолжи и во иднина да ни ја дава оваа  милост, поради тоа што нашата положба од ден на ден станува се полоша и понеподнослива. Нејзе треба да и се стори крај, а само Вие со посредништво на вашата влада можете да го сторите тоа.

Повеќето од нашите бегалски семејства по покана од турската влада тргнаа да се вратат во своите домови, но по нивното пристигнување неколкумина од нив биле врзани и однесени во Скопје, каде што гнијат во затворот.

Тоа се:

Иван Јанев и неговиот син Стефан од Царево Село, Борис Мицев и неговиот син од Истевник. Пред едно десетина дена други од нив беа на немилосрден начин заклани, тоа се: Иван Велков, калуѓерски слуга од Царево Село и воденичарот Мито од селото Коселица.

Како последица од едно вакво предавничко држење на турската влада, која од една страна ги повикува бегалците да се вратат, а од друга безмилосрдно ги изложува на убиства и затвори, се наоѓаме во една голема збрканост и безнадежност. Поради ова, Ве молиме да се смилувате на нас сиромашните бегалци и да дејствувате таму каде што ќе сметате за добро за да се стави крај на нашата несносна положба, а бидете уверени дека вашето име меѓу нас ќе остави неизбришлив спомен.

Убедени дека Вашето човекољубиво срце ќе биде трогнато од гласот на сиромашните бегалци.

 

Ќустендил, 11. IX. (стар стил) 1879 година

(Следуваат десет потписи)”

Француски документи за историјата на македонскиот народ, серија VI, т.I, Архив на Македонија, Скопје, 1969, стр. 152-153;

 

На прво место

News image

До 2026-та година ќе бидат завршени автопатот Кичево – Охрид и експресните патишта

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ кога ќе дојде на власт до 2026-та година ќе бидат завршени автопатот Кичево – О...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.