Среда, 09 Август 2023   
Картата што ја потврдува историската вистина

zoran-karapancev
Зоран Карапанчев
 

Стара вистина е дека официјалната историја секогаш е пишувана од победниците, а тоа значи дека таа е подложна на интерпретирања, менувања, скривања и фалсификувања според дневните потреби на владетелот. Ова особено му е познато на македонскиот народ  распарчен на Балканот и раселен по светот.

post-card

Но историјските артефакти, случајно пронајдени во бабините долапи и дедовите албуми, знаат неочекувано да фрлат светлина и во најтемните страни на модерната новокомпонирана историја.

dimitar-ivanov

До еден таков неочекуван документ  дојдоа и членовите на Канадско -Македонското Историјско Друштво од Торонто кои во својот редовен проект на архивирање на животните истории на македонците од дијаспората дојдоа до една фотографија-поштенска картичка на која е фотографиран нејзиниот оригинален сопственик.

Имено, на спротивната страна на оваа фотографија се наоѓа многу интересна и важна негова забелешка каде што ги наведува следниве податоци – неговото име е Димитар Иванов, роден е во октомври 1897 година во селото Пателе, Македонија. Фотографијата е направена за време на неговите печалбарски денови во Дајтона (Охајо), Соединетите Американски Држави, во 1917 година.

Оноа што е особено важно е фактот што Димитар Иванов , свесен за својата македонска националност, го наведува своето село (денес се наоѓа во Грција) со неговото вистинско македонското име – Пателе, а територијата на која тоа припаѓало – Македонија. Ова е уште еден доказ дека македонската националност и нејзината територијална припадност не се некаква скорешна измислица и дека македонскиот народ и покрај вековната голгота никогаш не го заборавил тоа.

 

На прво место

News image

До 2026-та година ќе бидат завршени автопатот Кичево – Охрид и експресните патишта

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ кога ќе дојде на власт до 2026-та година ќе бидат завршени автопатот Кичево – О...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.