Среда, 22 Ноември 2023    PDF Печати Е-пошта
САВО КОСТАДИНОВСКИ-ВРАЌАЊЕ

1Savo

САВО КОСТАДИНОВСКИ

На поетесата Оливера Јовановска

Срцето е тоа

што најдобро си го знае

патот до родниот крај

таму, каде што му е најтопло

во пазувите на татковината

 

Сведок ти си на туѓината

која живее во твојата поезија

но нејзиното време истекло

како низ песочен часовник

а не е лесно да се излезе

низ вратите на носталгиите

тие твои потстанарки

во твојот живот во Мелбурн

кои со време се здобиле и со свој дамар

затоа напуштените носталгии сметај ги

како школските тетратки испишани со спомени

 

Та во секоја носталгија

стиховите како цвеќенца

во песните ти расцутувале

а така е кај сите нас дијаспорци 

неоти во нашите песни

ноќта и денот имаат исти бои

штом животот ни се претвора

ем во сонце ем во месечина

 

Така е и со младоста

таа ни поминува како летен распуст

втисната во спомените

од печатот на животот

додека секој поет песната си ја пее

како што знае и умее

но ветерот на туѓината е тој

кој ги измешува гласовите

и било како да ни било

нашите неволи сме ги криеле

и меѓу редовите на напишаното

но и каде да сме расеани по светот

ние пред сѐ се чувствуваме за горди Македонци.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.