Досиеа
Среда, 31 Мај 2023 07:16   
Проглас за формирање на ВМРО-ДПМНЕ - 1990 г.

ВМРО-ДПМНЕ ќе работи за националното и територијалното обединување на распарчениот македонски народ во самостојна национална држава во рамките на обединета Европа...

Повеќе...
 
Среда, 31 Мај 2023 02:00   
Во името на народот!

Окружниот суд во Скопје, како првостепен кривичен суд, во совет составен од судијата Миладин Стојанов, како претседател на советот...

Повеќе...
 
Среда, 24 Мај 2023 02:00   
Од посетата на фолклорната група од Леринско, Егејска Македонија и настапот на фестивалот во Малме, Шведска, август 1997 година

Од посетата на фолклорната група од Леринско, Егејска Македонија и настапот на фестивалот во Малме, Шведска, август 1997 година

Повеќе...
 
Среда, 17 Мај 2023 02:00   
Борис Змејковски до Мане Јаковлески, 04.01.1993

Почитуван г-дин Јаковлески, најнапред нека Ви е честита Новата година, со желба за дочек на денот кој ќе ги круниса Вашите и нашите заложби.

Повеќе...
 
Среда, 10 Мај 2023 02:00   
Полномоштво

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ има чест да го ополномошти г.Маноил Јаковлески за свој претставник во официјалните контакти.

Повеќе...
 
Среда, 03 Мај 2023 02:00   
Извештај - 2.3.1983

На 2 март 1983 година во 12 часот се јави по телефон ****** од Западен Берлин...

Повеќе...
 
Среда, 19 Април 2023 02:00   
Службена белешка - 4.10.1989

Од 18.09. до 5.10.1989 година во Скопје престојуваше ********, притоа се остварени повеќе контакти во кои ги презентира следните сознанија...

Повеќе...
 
Среда, 12 Април 2023 02:00   
СПЕЦИЈАЛНА ИНФОРМАЦИЈА: Позитивно решено барањето за издавање патна исправа на Драган Богдановски

Деновиве до РСВР - Скопје од страна на Драган Богдановски од Скопје е поднесено писмено барање за издавање патна исправа, со намера да заминел во Норвешка во петнаесетдневна посета кај своите синови.

Повеќе...
 
Среда, 05 Април 2023 02:00   
ИК на ВМРО-ДПМНЕ до Мане Јаковлески- 1992

Според понудата за цената на печатењето на наредниот број на „ГЛАС“ еден примерок на списанието за тираж од 3.000 примероци би чинел 350 динари.

 

Od-IK-za-2000-dm-za-pecatenje-na-GLAS

 
Среда, 29 Март 2023 02:00   
Благодарност за машината за пишување

Драг Мане, сумирајќи уште еднаш, дека посетата на Германија придонесе за преформулирање на нашата партија, сакам уште еднаш да се заблагодарам за сето гостопримство.

blagodarnost-za-masinata-pisuvanje

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

Дали светите браќа Кирил и Методиј биле потомци на античките македонци?

Во овој текст ќе спомнеме неколку размислувања во врска со етничкото потекло на светите браќа Кирил ...

Иселеници

News image

АКТИВНОСТИТЕ НА ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ ВО МАКЕДОНСКАТА ЗАЕДНИЦА (27)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

Свети рамноапостолни Кирил и Методиј Солунски 24/11 мај

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни...

Фељтон

News image

ФОТО ТОМЕВ – ПОЗНАТ ЛИКОВЕН УМЕТНИК ВО КАНАДА (2)

ПОЗНАТИ МАКЕДОНСКИ ЛИЧНОСТИ ВО КАНАДА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.