Досиеа
Среда, 28 Декември 2022 02:00   
„Носталгија“

На 28.02.1977 година со писмо од Копенхаген се ави „Носталгија“. Содржината на писмото е следното:

Повеќе...
 
Среда, 21 Декември 2022 02:02   
Апел за сплотеност од Мане Јаковлески до Македонците во дијаспората од 1992 година

mane
Мане Јаковлески -

Драги браќа,

Сериозно сум загрижен поради состојбите и опасноста во земјата, а уште повеќе поради недовербата и недоразбирањата, кавгите и поделбите меѓу нашите во туѓина.

Повеќе...
 
Среда, 21 Декември 2022 02:02   
Меморандум од Македонците

До управителството на Грција, Бугарија и Турција - кои ја имаат окупирано Македонската територија.

Повеќе...
 
Среда, 14 Декември 2022 02:00   
Прилог кон кривичната пријава против Богдановски Драган, со попис на доказниот материјал

Потерница од Интерпол за Богдановски Драган. (Оригинал и превод на македонски).

Повеќе...
 
Среда, 07 Декември 2022 02:00   
Соопштение на Секцијата на ВМРО-ДПМНЕ за Торонто за посетата на Љубчо Георгиевски

Во врска со посетата на претседателот Љубчо Георгиевски на Канада и САД, Секцијата на ВМРО-ДПМНЕ за Торонто се смета задолжена да го издаде следното соопштение...

Повеќе...
 
Среда, 23 Ноември 2022 02:00   
Засилени активности на разбивање на ВМРО-ДПМНЕ-1994 г.

Кон крајот на декември во минатата и почетокот на оваа година, според согледувањата на Службата за СИПА, регистрирана е засилена активности на целокупниот државен естаблишмент, насочена кон разбивање на ВМРО-ДПМНЕ и нејзино дискредитирање пред јавноста.

Повеќе...
 
Среда, 16 Ноември 2022 02:00   
Основана Демократска Партија за Македонско Национално Единство

За нас иселените и испадените од родовите огништа Македонци, кои живееме како слободни луѓе во висинските демократски држави на Западна Европа, Австралија, САД и Канада...

Повеќе...
 
Среда, 09 Ноември 2022 02:00   
Белешка-транскрипт, прислушување во станот на Драган Богдановски 19.12.1987

Досие Драган Богдановски
Предмет: „Изворче“

Белешка-транскрипт на УДБА од прислушување во станот кај Драган Богдановски (19.12.1987)

Подготви Звонко Станковски

Повеќе...
 
Среда, 02 Ноември 2022 02:00   
Врски со Израел

Првите 3-4 години од излегувањето на „Македонска нација“ списанието го испраќавме на околу 150...

Повеќе...
 
Среда, 26 Октомври 2022 02:00   
Формиран Македонскиот Младински Клуб „Александар Македонски“ во Берлин

Ви соопштуваме дека на 14 Февруари 1997 година е формиран Македонскиот Младински Клуб „Александар Македонски“ во Берлин. Основни цели и задачи на Македонскиот Младински Клуб се...

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

Дали светите браќа Кирил и Методиј биле потомци на античките македонци?

Во овој текст ќе спомнеме неколку размислувања во врска со етничкото потекло на светите браќа Кирил ...

Иселеници

News image

АКТИВНОСТИТЕ НА ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ ВО МАКЕДОНСКАТА ЗАЕДНИЦА (27)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

Свети рамноапостолни Кирил и Методиј Солунски 24/11 мај

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни...

Фељтон

News image

ФОТО ТОМЕВ – ПОЗНАТ ЛИКОВЕН УМЕТНИК ВО КАНАДА (2)

ПОЗНАТИ МАКЕДОНСКИ ЛИЧНОСТИ ВО КАНАДА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.