Досиеа
Среда, 08 Февруари 2023 02:00   
Некои од сеќавањата на 3.500 илинденци, непознати или помалку познати учесници во македонската револуционерна борба, се содржани во првиот том на „Илинденските сведоштва“

„През 1902 година, кога големата свест во нас се буди и ниа Македонците сме народ кој ја заслужува својата слобода, бидејќи духот на нашиот измачен народ беше доста висок, се собрахме тајно, почнувајќи да разгледуваме на еден од нашите вопроси за нашиот измачен народ. „СЛОБОДАТА“ - тој збор слобода се разнесе од уста во уста надалеку и нашироко, се започна трескава работа во подготовката и организирањето на востанието, определување денот и саат кога измачениот народ ќе дигне глас со сите средства за извојување на слободата“. Ова е дел од сведоштвото на Никола Богданов, војводата од егејскиот дел на Македонија, кое го има дадено при доставувањето на барањето за добивање пензија како учесник во револуционерната борба.

Повеќе...
 
Среда, 01 Февруари 2023 02:00   
Купување на печатач за печатење на партиското гласило „ГЛАС“

Купувањето на Печатачот кој беше неопходен за печатење на партиското гласило „ГЛАС“ го помогнаа:

Повеќе...
 
Среда, 01 Февруари 2023 02:00   
Известување за промена на знамето

Известување за промена на знамето

Повеќе...
 
Среда, 11 Јануари 2023 02:00   
До Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ (Торонто, 16 Април 1992)

Денес стаса полномоштвото на мое име, со кое се овластувам да ги вршам работите од интерес на Партијата пред канадските и американските власти и бизнисмените, како и пред бројната македонска комуна.

Повеќе...
 
Среда, 04 Јануари 2023 02:00   
Знај чедо мое, битката помеѓу јазиците не трае ден или два

80099750 2762900533793832 3968377716524187648 n

Знај чедо мое, битката помеѓу јазиците не трае ден или два

Повеќе...
 
Среда, 28 Декември 2022 02:00   
„Носталгија“

На 28.02.1977 година со писмо од Копенхаген се ави „Носталгија“. Содржината на писмото е следното:

Повеќе...
 
Среда, 21 Декември 2022 02:02   
Апел за сплотеност од Мане Јаковлески до Македонците во дијаспората од 1992 година

mane
Мане Јаковлески -

Драги браќа,

Сериозно сум загрижен поради состојбите и опасноста во земјата, а уште повеќе поради недовербата и недоразбирањата, кавгите и поделбите меѓу нашите во туѓина.

Повеќе...
 
Среда, 21 Декември 2022 02:02   
Меморандум од Македонците

До управителството на Грција, Бугарија и Турција - кои ја имаат окупирано Македонската територија.

Повеќе...
 
Среда, 14 Декември 2022 02:00   
Прилог кон кривичната пријава против Богдановски Драган, со попис на доказниот материјал

Потерница од Интерпол за Богдановски Драган. (Оригинал и превод на македонски).

Повеќе...
 
Среда, 07 Декември 2022 02:00   
Соопштение на Секцијата на ВМРО-ДПМНЕ за Торонто за посетата на Љубчо Георгиевски

Во врска со посетата на претседателот Љубчо Георгиевски на Канада и САД, Секцијата на ВМРО-ДПМНЕ за Торонто се смета задолжена да го издаде следното соопштение...

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој п...

Историја

News image

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и т...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 63 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сид...

Култура и туризам

News image

ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕТО ВО ВЕЧНИО РИМ ВО 1990 ГОДИНА – ДЕЛ I (44)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛ...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПРАВИЛАТА НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ” (8)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.