Досиеа
Среда, 17 Август 2022 02:00   
ВМРО-ДПМНЕ морален победник на изборите

Во изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ на челно место стоеше следната политичка цел:

Повеќе...
 
Среда, 10 Август 2022 02:00   
Деновиве во Германија: Настапи квартетот „Гајдов“

По успешниот настап во Берлин, квартетот поканет да гостува во Германија во ноември, годинава...

Повеќе...
 
Среда, 03 Август 2022 02:00   
Илинденски проглас до Македонскиот народ

МАКЕДОНСКИ НАРОДЕ!

БРАЌА И СЕСТРИ - МАКЕДОНЦИ И МАКЕДОНКИ!

По случајот на 71-годишнината од славното Илинденско востание Централниот Комитет на Движењето за ослогодување и обединување на Македонија кој во денешните тешки и ропски дни за нашиот народ ја продолжува борбата за бессмртните илинденски херои...

Повеќе...
 
Среда, 27 Јули 2022 02:00   
Гојко и Мане Јаковлески, непријателска дејност

Гојко и Мане Јаковлески, непријателска дејност

Повеќе...
 
Среда, 20 Јули 2022 02:00   
Разговор воден со „Козјак“ на 8.6.1977

Разговор воден со „Козјак“ на 8.6.1977

Повеќе...
 
Среда, 13 Јули 2022 02:00   
Потенцијален кандидат

Ми ветија стан уште пред свадбата, а после почнаа да мрдаат: чекај, ми рекоа, прво да ги средиме луѓето кои веќе имаат деца. Децата се нашата иднина и нашето богатство.

Повеќе...
 
Среда, 06 Јули 2022 02:00   
Витшје, 10 април 1990 год.

Почитуван сонародник Јанко Томов, Вашето писмо заедно со другите материјали ги добив. Многу ми е мило што ми се јавивте, зашто од Вашето писмо и особено од материјалите сфатив дека имам работа со еден интелигентен македонски патриот.

Повеќе...
 
Среда, 29 Јуни 2022 02:22   
Изјава - 21.09.1977

На работа за Германија заминав 1968 на 28 јули. На работа заминав со патна исправа преку Заводот за вработување - Струмица. Од моето одење во Германија до денеска работам во Берлин...

Повеќе...
 
Среда, 22 Јуни 2022 02:00   
Декларација за поддршка за предвремени избори во Република Македонија

Светскиот Македонски Конгрес за Европа согледувајќи ја тешката економска и политичка состојба во Република Македонија, што е доведена од страна на актуелната власт со фалсификуваните избори од 1994 год. од страна на Социјалдемократскиот сојуз.

Повеќе...
 
Среда, 15 Јуни 2022 02:00   
Службена белешка - 30.10.1983

На 30.10.1983 година по барање на ****** времено вработена во Западен Берлин, обавив разговор и од разговорот произлезе следното:

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

Дали светите браќа Кирил и Методиј биле потомци на античките македонци?

Во овој текст ќе спомнеме неколку размислувања во врска со етничкото потекло на светите браќа Кирил ...

Иселеници

News image

АКТИВНОСТИТЕ НА ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ ВО МАКЕДОНСКАТА ЗАЕДНИЦА (27)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

Свети рамноапостолни Кирил и Методиј Солунски 24/11 мај

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни...

Фељтон

News image

ФОТО ТОМЕВ – ПОЗНАТ ЛИКОВЕН УМЕТНИК ВО КАНАДА (2)

ПОЗНАТИ МАКЕДОНСКИ ЛИЧНОСТИ ВО КАНАДА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.