Актуелно
Среда, 26 Ноември 2014 04:43    PDF Печати Е-пошта
Името, јазикот и знамето на Мијаците

MijaciАвторот Георги Трајчев во својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941), накратко прави осврт за потеклото на името на Мијаците, на нивниот јазик и знамето. Меѓудругото тој го потенцира и мислењето на мијачкиот просветен деец, лексикограф, историчар, револуционер и публицист Ѓорѓија Пулевски, кој во своите ракописни белешки вели: „Зборот Мијак значи бистар им, луѓе бистроумни и уште Мијаци = Македонци; како изговор Мијаци, а постојаното, вековно – Македонци.

Повеќе...
 
Среда, 19 Ноември 2014 05:06    PDF Печати Е-пошта
Криминалци во Реканско и влијанието врз Мијаците (2 дел)

kniga-za-mijacite-180Авторот Георги Трајчев во својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941), пишува и за албанските инвазии во Реканско, нивното насилство врз македонското население и иселувањето на Мијаците од нивните живеалишта распространети на природната граница меѓу албанскиот и македонскиот народ.

Повеќе...
 
Среда, 12 Ноември 2014 05:06    PDF Печати Е-пошта
Криминалци во Реканско и влијанието врз Мијаците (1 дел)

kniga-za-mijacite-180Авторот Георги Трајчев во својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941), пишува и за албанските инвазии во Реканско, нивното насилство врз македонското население и иселувањето на Мијаците од нивните живеалишта распространети на природната граница меѓу албанскиот и македонскиот народ.

Повеќе...
 
Среда, 05 Ноември 2014 03:02    PDF Печати Е-пошта
Мијаците со својата „фрча“ и длето оставија македонски печат на Балканот

mijaci-180Долга редица на Мијаци, едни од други подостојни, сите воспитаници на Дебарско- Галичко Реканската уметничка школа, со својата „фрча“ и длето, во текот на  XIX и почетокот на XX век ставија печат на живописите и резбарските дела по целиот Балкански Полуостров, со што ја прославија Македонија. Нивната мајсторска изработка и убавината гo привлече вниманието на голем број научници и патеписци кои се` повеќе се интересираа за културата на минатите времиња на Македонците. За ова културно богатство свој осврт ќе направи и Георги Трајчев. 

Повеќе...
 
Среда, 08 Октомври 2014 03:05    PDF Печати Е-пошта
Историски белешки за Мијаците – Св. Јован Претеча - Бигорски (2)

kniga-za-mijacite-nova-180Во продолжение на V поглавје од својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941), Георги Трајчев се обидува да расветли еден дел од деветвековната темна историја на Бигорскиот манастир „Св. Јован Претеча“, за кој се знае дека е подигнат 1020 година и кој бил нем сведок на византиско, српско и турско владеење.

Повеќе...
 
Среда, 17 Септември 2014 03:03    PDF Печати Е-пошта
Историски белешки за Мијаците – Во потрага по манастирот Св.Богородица (5 дел)

altГеорги Трајчев (1869 - 1945) во продолжение на својата и „Книгата за Мијаците“ (Македонска библиотека No 12, Софија, 1941), се обидува да го лоцира манастирот „Св. Богородица“,  во кој Јован Дебарски бил игумен, пред да биде назначен за Охридски архиепископ (1018 – 1037). Во недостаток на пишани извори, тој за оваа цел, меѓу другото се користи и со живиот материјал кој ги има собрано како училишен инспектор во Дебарската епархија.

Повеќе...
 
Среда, 10 Септември 2014 03:04    PDF Печати Е-пошта
Историски белешки за Мијаците-Охридскиот архиепископ Јован Дебарски, по потекло Мијак (4 дел)

altМногу малку се знае за Јован Дебарски кој бил охридски патријарх (последен во времето на Самоиловото царство), кој управува со Охридската патријаршија/архиепископија во периодот 1018 – 1037 година. Тоа е период кога Охридската патријаршија неканонски била симната на ранг на архиепоскопија од страна на византискиот император Василиј II Македонецот.

Повеќе...
 
Среда, 03 Септември 2014 03:02    PDF Печати Е-пошта
Историски белешки за Мијаците – мијачка аристократија (3 дел)

kniga-za-mijacite-nova-180

Во првите два дела од освртот на „Кигата за Мијаците“ (Македонска библиотека No 12, Софија, 1941) од прилепчанецот Георги Трајчев, видовме дека авторот заклучува дека Мијаците се древно славјанско племе кое првично живеело во Солунско поле. Како доказ за неговата древност авторот меѓудругото се повикува на македонскиот деец Благоја Димитров (добар познавач на старогрчкиот јазик), кој посочува дека во Битола бил откриен гроб од римско време со натпис „Тука почива војсководец, по потекло Мијак“.

Повеќе...
 
Среда, 27 Август 2014 03:06    PDF Печати Е-пошта
Историски белешки за Мијаците датираат уште од римско време (2 дел)

kniga-za-mijacite-nova-180Истражувајќи го минатото, прилепчанецот Георги Трајчев (1869 - 1945) во својата „Книгата за Мијаците (Македонска библиотека No 12, Софија, 1941) ќе забележи интересен податок дека Мијаците се древно племе. Тој посочува дека Благоја Димитров, публицист и општественик и добар познавач на старогрчкиот јазик, вели дека „во градот Битола бил откриен гроб од римско време на кој имало натпис „Тука почива војсководец, по потекло Мијак“.

Повеќе...
 
Среда, 20 Август 2014 03:06    PDF Печати Е-пошта
Историски белешки за Мијаците (1 дел)

kniga-za-mijacite-240Авторот во овој дел ни дава една добра слика за процесот на албанизација и исламизација во Западна Македонија, процес поради кој Македонците се иселуваа и процес кој трае до денес.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

Историја

News image

Иселување на македонците во прекуокеанските земји

Треба да се спомене и фактот дека меѓу двете светски војни од Егејска Македонија поради големата тор...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (7)

СРЕДБА СО ТВРДОМИР СТАМЕВСКИ – ПОЧИТУВАНИОТ ТАТКО И ДЕДО...

Култура и туризам

News image

Приказни за кириличното писмо

Како јата птици зборовите летаат и ги разнесуваат мислите и пораките на луѓето. Тоа што е напишано о...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (61)

ОРИГИНАЛНОСТ НА МИТОЛОГИЈАТА НА БАЛКАНОТ, НЕЈЗИНО ПОТЕКЛО И ЗНАЧЕЊЕ ЗА РАЃАЊЕТО НА...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.