Среда, 05 Јули 2023    PDF Печати Е-пошта
По стапките на Месијата (6) Сионска горница - Тајна вечера

Сионската горница - Тајната вечера на Исус Христос и Апостолите

tajnata-vecera

Сионската горница е место во Ерусалим, каде се одржала Тајната вечера на Исус Христос и Апостолите.

Тајната вечера е последниот оброк на Исус Христос кој тој го поделил заедно со Дванаесетте Апостоли пред неговото предавање од страна на Јуда Искариотски и неговата смрт.

Според она што Апостол Павле го раскажал во Првото послание кон Коринтјаните во текот на Тајната вечера се јадело леб и вино.

На собирот, Исус најавил дека ќе биде издаден од еден од неговите ученици, по што ќе биде погубен. По ова, тој го зел лебот во раката говорејќи:: Земете, јадете, ова е Моето тело, кое се крши за вас. Правете го ова за Мој спомен!

Земајќи ја чашата рекол:

„Ова е чаша на Новиот Завет во Мојата крв.

Правете го ова, секојпат кога пиете, за Мој спомен!”

Голгота или Калварија е рид во Ерусалим каде што според Библијата е распнат Исус Христос.

Овој рид се наоѓал надвор од ѕидините на Ерусалим, но со ширењето ридот бил вклучен во градот. Латинскиот збор Калварија значи череп, името е дадено, бидејќи ридот поради обликот на камењата потсетува на череп.

Распнувањето на Исус е настан кој се случил во текот на 1 век од новата ера, при кое Исус бил уапсен, измачуван, и осуден на смрт од страна на Понтиј Пилат, преку распнување на крст. На широкото плато на некогашната тврдина Антонија, Исус е осуден на смрт, без да бара помилување од омразениот Пилат. Исусовото распетие е запишано во сите четири Евангелија.

 

Пред распнувањето на Исус

"Јас... не најдов кај Него никаква кривица во она,

во што Го обвинувате; ... Он не направил ништо,

што би заслужувало смрт;

Но народотпродолжува да вика:

'Распни Го, распни!'"

Понтиј Пилат по трет пат им рече:

"Јас не најдовво Него ништо, што заслужува смрт;

Пресудува по желба на првосвештениците,

управниците и народот Исус да биде распнат".

Пилат ги измива рацете со вода пред народотвелејќи:

"Невин сум за крвта на Овој Праведник, мислете му вие!",

а народот му одговара:

"Крвта Негова нека падне на нас и на нашите деца!"

 

Слегувам по стрмни, тесни скали, во затворот во кој биле сместени најлошите разбојници. Просторијата во која бил затворен Исус е посебно обележана. Ја гледаме камената клупа, со два отвора низ кои му биле протнати нозете оковани во синџири, додека светлоста на кандилото го осветлува ова место.

После тоа, влегувам во дворот на Фрањската Школа, каде се наоѓаат две капели.

Малечката, Капела на камшикувањето, остава без зборови. Во внатрешноста на капелата е насликана огромната круна од трње, проткаена со ѕвезди, која ја носел Исус. На прозорите, боженствените витражи од познатите драматични сцени, толку впечатливи, што истиот момент, сакале вие или не, ве враќаат во времето кога тоа се случувало. На ова место, на Исус му е облечена црвена наметка и ставен Крстот на грбот.

po-stapkite-na-mesijata-6-1

po-stapkite-na-mesijata-6-2

 

Наредна среда: По стапките на Месијата (7) 14 станици на Христовото страдање

 

На прво место

News image

Техничкиот Министер за Труд и Социјала Ѓоко Велковски најде решение: 3200 вработени на УКИМ ќе добијат поголеми плати

Денеска конечно заврши на одисејата која ја имаа 3200 вработени на универзитетот Св. Кирил и Метод...

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.