Понеделник, 22 Февруари 2021    PDF Печати Е-пошта
Бараме повлекување на точката за преименување на улици

2a

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Бараме повлекување на точката за преименување на улици, денес блокада на булеварот Трајковски во знак на револт

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата бара повлекување на точката за преименување на улици во градот Скопје што на утрешната седница на советот ќе се најде на дневниот ред.

Не е почитувана процедурата за менување на имињата. Не е одржана јавна расправа во која ќе бидат консултирани релевантни авторитети и институции за адекватноста на самите имиња. Спроведена е само анкета која нема никаква релевантност во целиот процес.

Шилегов со предлозите за менување на имињата на улиците прави идентитетско обезличување на Скопје и скопјани. Меѓу имињата кои ќе се сменат се Теодосиј Гологанов, Борис Сарафов, Мајка Тереза, Христо Батанџиев, Киро Глиглоров, Борис Трајковски...

Во организација на Градскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ од 13 до 14:30 часот ќе се блокира булеварот Борис Трајковски во знак на протест против преименувањето на улиците.

Во 13.30 часот на булеварот Борис Трајковски кај УСЈЕ ќе биде дадена изјава за медиуми.

ВМРО-ДПМНЕ

 

На прво место

Историја

News image

Иселување на македонците во прекуокеанските земји

Треба да се спомене и фактот дека меѓу двете светски војни од Егејска Македонија поради големата тор...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (7)

СРЕДБА СО ТВРДОМИР СТАМЕВСКИ – ПОЧИТУВАНИОТ ТАТКО И ДЕДО...

Култура и туризам

News image

Приказни за кириличното писмо

Како јата птици зборовите летаат и ги разнесуваат мислите и пораките на луѓето. Тоа што е напишано о...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (61)

ОРИГИНАЛНОСТ НА МИТОЛОГИЈАТА НА БАЛКАНОТ, НЕЈЗИНО ПОТЕКЛО И ЗНАЧЕЊЕ ЗА РАЃАЊЕТО НА...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.