Вторник, 02 Март 2021    PDF Печати Е-пошта
За вакцини „ќе има наскоро“, а ги нема, Филипче и Заев треба да одговараат

20210102150315

И додека Венко Филипче и Зоран Заев велат дека ако е вратен авансот за кинеските вакцини, бројката на заразени се зголемува.

Филипче и Заев уште велат ако е вратен авансот, сепак вакцините ќе стигнат наскоро.

Дека наскоро ќе стигнат вакцините граѓаните слушаат секој ден.

Но, што значи тоа наскоро? Ништо!

Во ситуацијата во Македонија едно е јасно, вакцини нема!

Ама затоа ако споредиме со Србија истата има до сега два милиони вакцини, или 1,5 милиони кинески, 200 илјади руски, 150 илјади од Фајзер, 150 илјади од Астра Зенека.

Или ако Србија има седум милиони жители, а има 2 милиони вакцини, двомилионска Македонија по таа логика до сега ќе требаше да има набавено околу 600 илјади вакцини. Се разбира ако Филипче и Заев беа способни.

Филипче и Заев не само што покажаа, туку и докажаа дека не се способни, дека не се заинтересирани.

Филипче и Заев тераа одмор минатата година во август додека сите преговараа и договараа вакцини за годинава.

За вакцини „ќе има наскоро“, а ги нема, иако сите земји вакцинираат од декември минатата година, одговорност мора да има.

ВМРО-ДПМНЕ

 

На прво место

News image

Високи функционери од власта се директно инволвирани во "Мафија"

Високи функционери од власта се директно инволвирани во "Мафија", Пекер 3 месеци бил тука и се сре...

Историја

News image

Картичка од германски воен логор испратена од Македонец и адресирана до Круево - МАКЕДОНИЈА, иако во 1942 Македонија бил

Картичка од германски воен логор испратена од Македонец и адресирана до Крушево - МАКЕДОНИЈА, иако...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА ЗА СВЕТЛЕ – СТИВ СТАМЕВСКИ

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНИЈА ВО АНТИЧКИОТ ПЕРИОД (6)

Во Воведот на публикацијата „Историја на македонскиот народ од антички времиња до ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.