Среда, 25 Ноември 2020   
Д-р Петар Поповски : По патот на Македонската историjа

12623

Д-р Петар Поповски : По патот на Македонската историjа

Почитувани, во последно време многу се дискутира околу кодот на македонскиот јазик. Ви се молам, за каков код зборуваат тие неуки луѓе..?

Македонскиот јаазик не е кодифициран од вчера, од солунските браќа Кирил и Методиј или во 1945-та година, како што се тврди и претпоставува од страна на некои квази и псевдо-историчари, туку 500.000-ди години пред новата ера. Во тој историски период на артефакт (на кора од речна школка), замислете, во Вендонија (по името на македонската племенска група Венети), денес позната како Индонезија, стои натпис на древномакедонски јазик и писмо со следнава содржина:"НАШИОТ БОГ НА СОНЦЕТО ИЛ Е НАША СЛАВА. З'ТА МАКЕДОНИЈА".

Ова откритие е потврдено, не од етнолози-лингвисти Македонци, туку од Норвежани. Зарем треба и други докази..?

Македонската и светската наука располага со стотици вакви и слични артефакти со натписи само и исклучиво на древномакедонски јазик и писмо од тој и од поновите историски епохи, на кои без оглед на тоа како била нарекувана соодветната македонска етничка група (Анти, Венети, Скити, Келти, Полани, Бриги, Пајонци, Роуси, Московити, Етрури, Гали, Шфеди, Фини, Илири, Дардани, Дании, Траки итн. итн), секаде каде што стапнала нивната нога, на сите други континенти, УШТЕ ВО ДАЛЕЧНИОТ ПАЛЕОЛИТ (800.000-500.000 г. п.н.е.), на артефактите на тие непобитни материјални сведоштва го нотирале кодот на својата татковина "З'ТА МАКЕДОНИЈА" (во Израел – 211.000-ди г. п.н.е.; Јужна Африка - 78.000-ди години п.н.е.; во Невада - Америка - 13.000-ди г. п.н.е.; во Северна франција - 25.000-ди г. п.н.е итн. итн).

Вистината е таа. Нема бегање од неа. Секој може да кажува секакви приказни, измислици, клепаници, секакви лаги и глупости (произволни и неаргументирани), меѓутоа камените плочи со натписи претставуваат трајно и неизбришливо сведоштво. Тоа што го има македонскиот народ, ГО НЕМА НИТУ ЕДНА ДРУГА НАЦИЈА ВО СВЕТОТ.

Антимакедонистите тоа треба, конечно, да си го запечатат во својата глава (полна или шуплива), за да не доживуваат "ноќни мори" , токму, поради таа егзактна вистина.

Сето ова го има аргументирано претставено во мојата научна студија “МАКЕДОНИЈА МАЈКА НА СВЕТОТ. ФАКТИ ПРЕД КОИ И БОГОВИТЕ СЕ ПКЛОНУВААТ”.

Со измислици, без аргументи, не се пишува историја. Читателот повеќе не е наивен. За секоja историска поставка, настан и слично,  бара доказ, научна поткрепа. Мислам – се разбравме…?

 

На прво место

News image

Високи функционери од власта се директно инволвирани во "Мафија"

Високи функционери од власта се директно инволвирани во "Мафија", Пекер 3 месеци бил тука и се сре...

Историја

News image

Картичка од германски воен логор испратена од Македонец и адресирана до Круево - МАКЕДОНИЈА, иако во 1942 Македонија бил

Картичка од германски воен логор испратена од Македонец и адресирана до Крушево - МАКЕДОНИЈА, иако...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА ЗА СВЕТЛЕ – СТИВ СТАМЕВСКИ

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНИЈА ВО АНТИЧКИОТ ПЕРИОД (6)

Во Воведот на публикацијата „Историја на македонскиот народ од антички времиња до ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.