Понеделник, 30 Ноември 2020   
Гоце Марков: Говор за Честа и за Чаламот
 

1goce markov

Мојот изговор е Честа, кој е Вашиот чалам? Посветено на малите Величини и на Големата Маленкост! Се тоа наспроти Борбата да останеш Човек, без да напуштиш дискурс на еснаф, принцип и работливост!? Веродостојните по Дела се познаваат а не по Топло-Ладно! Ние, и утре ќе бидеме тука, истите луѓе, секој со својата стручност, професија и животен пат!

Тешкото е оро кое современиот наратор го раскажува за Оние фатени во расчекор:
Адвокатите на ѓаволот, Економските хелпери на црно, Неуките даскали со лажни дипломи, Старите импотентни закоравени робовладетели и сите ситнодушечки профитерчиња!
Македонија се сака со срце, со дух и со апетит да се биде поголем Македонец!

Душата не се храни со тендери и лажни имиња, со устоени како сирење мувлосано Референдумци, бидете Верни на Идеалот и тефтерот нека отворен биде како Умот, оти различното е добро ама не е здраво по здравјето ако е Исто како вчера!?

Образот да го чувате, Туѓиот не го плукајте ако е чист!
Затоа што кога ќе има запршка и некоја си нова манџа, Вас пак ќе ве нема!
Оти Гласот на Народот и гласот на парите не идат заедно!?
Оти пејоративите од комплименти се само деминутиви од личности, од човечка свест…
Оставете го процесот природен да биде, не ги силувајте Силните за да ги експонирате Грубите по Памет и облеки тесни. Ставете се на чело на колоната наместо лоши примери, Бидете урнек на Новото време! А тоа бива со Работа и Облигација а не со башибозук и со Бенефити…

Толку! 

https://bregalnicki.mk/goce-markov-govor-za-chesta-i-za-chalamot

 

На прво место

News image

Додека ова се случува во државата, уставобранителите лежат во затвор четири години

Александар Пандов, претседател на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ гостуваше во емисијат...

Историја

News image

Картичка од германски воен логор испратена од Македонец и адресирана до Круево - МАКЕДОНИЈА, иако во 1942 Македонија бил

Картичка од германски воен логор испратена од Македонец и адресирана до Крушево - МАКЕДОНИЈА, иако...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА ЗА СВЕТЛЕ – СТИВ СТАМЕВСКИ

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНИЈА ВО АНТИЧКИОТ ПЕРИОД (6)

Во Воведот на публикацијата „Историја на македонскиот народ од антички времиња до ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.