Среда, 02 Декември 2020   
Александар Џеповски: Дали треба да ги сакаме многу Бугарите и да не им ја треснуваме вистината ?
1Dzeposki
 
Дали е говор на омраза ако се што трпиме последниве сто и кусур години од нив, а и од другите соседи и да им ги покажеме забите ... дали сме ние лошите а тие добрите ? 
 
Дали е говор на омраза ако тие беа учкур и гаќи со Хитлер а некој тоа им го кажува во лице и има се уште живи сведоци ? 
 
Дали треба да се откажуваме од наши прапрадедовци од Антиката, средниот век да им го препуштаме нив заедно со Илинденците, за да ако не се откажеме, значи фалсификувана историја и говор на омраза ? 
 
Дали ако Ние знаеме кои сме и што сме се смета за говор на омраза ? 
Дали е говор на омраза кога ги тераме во три онакви поради нивните плитки лаги и фалсификати со кои главите упорно и залудно ги удираат во зид ? 
 
Секој има право да сака кого му одговара на еднакво и рамноправно и со взаемна почит. Тоа за жал го нема од другата страна и привилегии како пасоши, рушвет и награди од нив се со краток сјај. 
 
Едно е сигурно дека претеруваат а тоа е ако не им се поклониш и самонаречеш Бугар, одма ставаат етикета србоман. Дури и зборот Бугар им смета и е говор на омраза, треба б'лгар да ги викаш, со меко б. 
 
Капак на се и Љубчо кој заедно со Заев се најголеми светски историчари и имаат право се да менуваат и трескаат, буквално се што ќе им светне по лејките или што ќе им издиктираат. Професијата политичар им е секундарна занимација. 
 
Може ли еднаш да се разбереме со Бугарите јасно и гласно и без никаква  навреда дека последниве 100 и кусур години не ни се ама ич ни една секунда симпатични и дека премногу гнев ни се има наталожено по градите од нив ? 
 
Не може окупација да ја замислиме дека е ослобудување или секси администрација. Двете црвени се одраз на нивната економија од минатиот век.
 
Тито и Југославија беа преголеми за Живков и Бугарија, но едно не разбираат дека Тито беше Масонец и прозападен играч на Черчил, истите тие Масони и западњаци кои ја создадоа Бугарија. 
 
МИЛИ БОЖЕ, КАЖИ ШТО ТИ ЗГРЕШИВМЕ ТОЛКУ ШТО ОДРОДЕНИ МАКЕДОНЦИ ВО ИМЕ НА 25000 ТАТАРИ (НЕ ПОВЕЌЕ) ВО НОВА АДМИНИСТРАЦИЈА НАРЕЧЕНА БУГАРИЈА НИ ГИ ПРАВИ ОВИЕ НЕПОТРЕБНИ ГАФОВИ ВО 21 ВЕК ? 
 
ТРЕБА ДА ГИ САКАМЕ ИЛИ СО ВИСТИНАТА ДА ГИ ГАЃАМЕ, ВО ТВОИ РАЦЕ Е ГОСПОДЕ. 
 
АМИН !!! 
 
 

На прво место

News image

Високи функционери од власта се директно инволвирани во "Мафија"

Високи функционери од власта се директно инволвирани во "Мафија", Пекер 3 месеци бил тука и се сре...

Историја

News image

Картичка од германски воен логор испратена од Македонец и адресирана до Круево - МАКЕДОНИЈА, иако во 1942 Македонија бил

Картичка од германски воен логор испратена од Македонец и адресирана до Крушево - МАКЕДОНИЈА, иако...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА ЗА СВЕТЛЕ – СТИВ СТАМЕВСКИ

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНИЈА ВО АНТИЧКИОТ ПЕРИОД (6)

Во Воведот на публикацијата „Историја на македонскиот народ од антички времиња до ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.