Среда, 02 Декември 2020   
Муцето го нема да се јави - навистина го нема да се јави

1 rubin jovanoski

Дипл.ЕКК Рубинчо Видое Јованоски

новинар и довчерашен одбојкарски судија од Прилеп

Со забревтаниот број на заразени и починати во нашата земја од Ковид 19, аболицираниот лидер Зоран Заев алијас Бошко Буха во интервју за бугарските медиуми јасно и гласно нагласува дека особено во втората светска војна бугарскиот фашистички окупатор не бил всушност фашистички.

Со тоа, се продава македонскиот идентитет и борбата за слобода на нашите дејци.

По оваа изјава на Заев се крена македонскиот народ во одбрана на својата земја.

До јавносата преку електронските и пишаните медиуми се јавија и актулениот претседател на Република Северна Македонија Стево Пендаровски и претходните претседатели Ѓорѓе Иванов и социјалдемократот Бранко Црвенкоски.

Во оваа прилика најилустративно е појавата на мецената Бранко Црвенкоски кој се оградува од изјавите на својот сопартиец Зоран Заев - истиот бара итно повлекување на дадените изјави на бомбашот од Муртино за бугарските медиуми. Дотогаш Црвенкоски нагласи дека го замрзнува своето членство во СДСМ.

Со изјава до медиумите се јави и кумановскиот градоначалник кој како што е познато потекнува од редовите на СДСМ. Само тој е згрозен со изјавите во буграските медиуми  на својот лидер Зоран Заев.

Во оваа прилика како прилепчанец се прашувам зошто сеуште молчи таткото на градот под марковите кули, нарцисоидната личност Илија Јованоски.

Дали со неговот премолчување истиот го негира 11 Октомври денот кога во Прилеп и Куманово пука првата пушка во борбата за слобода на македонскиот народ од бугарскиот фашистички окупатор.

Прилепскиот градоначалник заминува и воедно премолчува за нападот на тој ден (11 Октомври) на Участакот каде била зграда на бугарскиот фашистички окупатор.

За слобода на градот херој Прилеп животот го дале прилепсаките народни херои: Мирче Ацев, Орде Чопела, Јоска Јорданоски  и други дејци кои се бореле за идеалите за слободна и независна Македонија.

Во спомен на паднатите борци сведочи  и паркот на револуцијата - Могила.

Бугарскиот фашистички окупатор во Прилепскиот регион  на неколку наврати  на “ѕверски“ начин  убиени се голем број на партизани.

Во оваа прилика да набројам таксативно само некои ѕверски настани во прилепскиот крај:

- Во селото Долгаец убиени се над 70 борци од тамошното домицилно население;

- Во селото Дабница од 18 до 21 партизан и други не помнати места.

Во селото Гостиражни каде има спомен плоча во близина на железничќката станица каде за среќа истата не е уништена загинати се 9 борци и еден жив запален во селото во плевна, каде го молеле мештаните да се предаде, но лицето Стојан останал доследен на идеалите за слобода на својот македонски народ и со само 18 години бил првата жртва кој не се предал на буграскиот фашистички окупатор.

Градоначалниче Јованоски - Муцето редно е да се јавиш со реакција на скандалозните изјави на лидерот на СДСМ, а воедно и премиер Зоран Заев.

Тоа ти е обврска зашто си татко на градот херој Прилеп во кој домицилното население било мачено и убивано од бугарите.

 

На прво место

News image

Високи функционери од власта се директно инволвирани во "Мафија"

Високи функционери од власта се директно инволвирани во "Мафија", Пекер 3 месеци бил тука и се сре...

Историја

News image

Картичка од германски воен логор испратена од Македонец и адресирана до Круево - МАКЕДОНИЈА, иако во 1942 Македонија бил

Картичка од германски воен логор испратена од Македонец и адресирана до Крушево - МАКЕДОНИЈА, иако...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА ЗА СВЕТЛЕ – СТИВ СТАМЕВСКИ

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНИЈА ВО АНТИЧКИОТ ПЕРИОД (6)

Во Воведот на публикацијата „Историја на македонскиот народ од антички времиња до ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.