Среда, 03 Февруари 2021   
Александар Џеповски : Како тоа ние измислени од 1945 а тие напатени души "староседелци" ?

1Dzeposki Александар Џеповски

Кој се тие Нас да не негираат а тие да се величат ? 

За Античка Македонија велат дека била само име на географска област а тие не постоеле ни како област во нивниот оквир. 

За Библијата дека сме спомнати 37 пати како Македонци и Македонија не им се слуша а тие и сите денес не се спомнати. 

Измислени царства како Византија и многу други од Масонската кујна се прифатени ама Македонското никогаш и од инат. 

Тито бил роден 1892 а Македонци во Америка се изјаснувале јавно како Македонци и пред неговото раѓање и има докази. 

Имаме ли Ние одбрана или треба да се ослониме на волонтери кои лично влегуваме во конфликт со одродените ни браќа ? 

Во последно време многу иритираат Бугарите создадени 1878 како кнежество а 1908 како држава со Германски принц кој станува Бугарски цар на земјите Пиринска Македонија, Мизија и Тракија со 80 % Македонци и другото туркотатари. 

Целта на создавање на Бугарија требаше да биде компензација за Македонија и затоа е присутна Македонската азбука, писмо, црква, религија, обичаи кои од страна внесуваат збунетост и проблем кај самите новосоздадени " бугари ". 

Решение за целиот проблем е тотално признавање на Македонија и Македонците и враќање на териториите одземени во Букурешт. Грчкиот јазик е коине - Македонски есперанто, бугарскиот е Македонски а Албанкиот измислен од Македонец. 

НЕ Е МАКЕДОНИЈА ИЗМИСЛЕНА ОД 1945 ПРЕКУ ТИТО И КОМИНТЕРНАТА, МАКЕДОНИЈА ПОСТОИ МИНИМУМ 1945 ВЕКОВИ И ТОА ПОД ИМЕТО ЗЕТА МАКЕДОНИЈА.

ЕДЕН ДЕН ОВДЕ НА ЗЕМЈАТА А СЕКОЈ ВО ДРУГИОТ СВЕТ ЌЕ УВИДАТ ЗА ОВАА ВИСТИНА. 

ЕДЕН Е ГОСПОД И СЕКОГАШ ТРЕБА ДА СЕ СПОМНУВА ЗАЕДНО СО ИМЕТО МАКЕДОНИЈА. 

АМИН !!! 

 

На прво место

Историја

News image

Иселување на македонците во прекуокеанските земји

Треба да се спомене и фактот дека меѓу двете светски војни од Егејска Македонија поради големата тор...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (7)

СРЕДБА СО ТВРДОМИР СТАМЕВСКИ – ПОЧИТУВАНИОТ ТАТКО И ДЕДО...

Култура и туризам

News image

Приказни за кириличното писмо

Како јата птици зборовите летаат и ги разнесуваат мислите и пораките на луѓето. Тоа што е напишано о...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (61)

ОРИГИНАЛНОСТ НА МИТОЛОГИЈАТА НА БАЛКАНОТ, НЕЈЗИНО ПОТЕКЛО И ЗНАЧЕЊЕ ЗА РАЃАЊЕТО НА...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.