Среда, 17 Февруари 2021   
Македонија е на последно место во обезбедување на вакцини против Ковид-19

 

1 rubin jovanoski

Земјите од т.н. Западен Балкан во кои се наоѓа и нашата земја заедно со Косово и Албанија и уште Босна и Херцеговина се земји кои се уште немаат обезбедено вакцина против катаклизмичниот Корона вирус Ковид-18.

Во оваа прилика само да потсетиме дека интригантот Зоки Заев, алијас Бошко Буха во електронските и печатени медиуми катадневно најавуваше потпишување на договори со референтни лаборатории признати од СЗО, во обезбедувањето на вакцини против Ковид 18.

Но, лагата има свои кратки нозе. Па така, во ковид центарот Зајчето најави солидарни вакцини од соседните земји членки на ЕУ (Грција и Бугарија). Иронијата да биде уште поголема првиот човек на здравството Венко Филипче беше лично на седница во Бугарија каде со нивниот премиер Бојко Борисов, двајцата видно расположени нагласија дека од Бугарија ќе биде одстапен солидарен дел од вакцините кои живот значат во борбата против корона вирусот (Ковид-19).

Но, солидарните вакцини од Грција и Бугарија не стигнаа, со истите (4680 дози од Фајзер) стигнаа од северниот сосед Република Србија, ова е само дел од 8000-те илјади дози од референтната лабораторија - Фајзер.

Иронијата да биде уште поголема само во српскиот пограничен град Врање за еден ден се вакцинирале ни помалку ни повеќе туку вкупно 1000 жители на тамошното домицилно население.

Зоки многу радосен за потегот на северниот сосед, тамошниот претседател Александар Вучиќ кој лично ги предаде вакцините, го почести вино во винарската визба Камник за вакцините од една и за христијанскиот празник Св. Трифун од друга страна.

Зоки ова е капка во морето во обезбедувањето на вакцините кои бројчано можат да се вакцинираат само лицата од твоето Муртино.

П.С. Македонија катадневно ги брои заразените, оздравени и за жал починати лица од Ковид-19, а сите земји од целиот свет обезбедуваат доволен број на вакцини кои живот значат во борбата против Ковид 19.

Дипл. ЕКК Рубинчо Видое Јованоски

новинар и довчерашен одбојкарски судија од Прилеп

 

На прво место

Историја

News image

Иселување на македонците во прекуокеанските земји

Треба да се спомене и фактот дека меѓу двете светски војни од Егејска Македонија поради големата тор...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (7)

СРЕДБА СО ТВРДОМИР СТАМЕВСКИ – ПОЧИТУВАНИОТ ТАТКО И ДЕДО...

Култура и туризам

News image

Приказни за кириличното писмо

Како јата птици зборовите летаат и ги разнесуваат мислите и пораките на луѓето. Тоа што е напишано о...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (61)

ОРИГИНАЛНОСТ НА МИТОЛОГИЈАТА НА БАЛКАНОТ, НЕЈЗИНО ПОТЕКЛО И ЗНАЧЕЊЕ ЗА РАЃАЊЕТО НА...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.