Среда, 20 Септември 2023    PDF Печати Е-пошта
Оливера Јовановска - Мелбурне Австалија: НА МАЈКА ТЕРЕЗА

1ma1

НА МАЈКА ТЕРЕЗА            

Гонџа име ти ставиле

Оти тоа значи пупка или цвет од роза

На Албански јазик,

Џаде од рана младост ти фати

Амбасадор на мирот стана и Монахина од Бога благослвена.

 

Агнес ти е второ име

Гордост наша,

Нобелова награда во 1979 ти е доделена

Епитети многу наредени,

Симбол на мирот си ти и Светица на бедните.

 

Божјиот повик во 1946 те повика

Од тебе побара, на сиромашните да им помагаш,

Јазол од пораки за мир да плетеш

Амајлија да им бидеш,

Џабе се да даваш, за добра мисла пари да не бараш

И поради тоа Светица те нарековме

Утробата мајкина блажена да ти е.

 

Автор Оливера Јовановска - Мелбурне Австалија

 

Почитувани пријатели,

Голема чест и задоволство ми е да ве известам дека на 3ти Септември 2023, во музејот спомен кујќата на Мајка Тереза во Скопје ми е доделена награда: Прво место за дијаспора како претставник од Мелбурне Австалија.

На конкурсот во чест на Мајка Тереза што беше организиран од Граѓанското здружение на Скопје, ,,Скопјанката Мајка Треза“ , во рамките на манифестацијата ,,Денови на Мајка Тереза“, беа доделени 6 награди од кои 4 на уесници од Австралија, Канада, Европа и Македонија.

Другите  2 награди беа за рецизенти од кој едната и беше доделена на професорката Виолета Ачковска.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.