Култура и туризам
Среда, 22 Септември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
СВЕТИ ПАНТЕЛЕЈМОН – ПАТРОН НА „ЗЕГИН“ (24)

2zeg2

Треба да се нагласи дека свeти Пантелемјон е патронот и симболот на успесите на аптеките „ЗЕГИН“, кој со години наназад го одбележува сопственикот на овие аптеки, бизнисменот Благој Механџиски и неговото семејство, така беше и во 2007 година, кога во аптеката што го носи името на светецот во скопската населба Карпош III. Инаку, свети Пантелејмон бил лекар, кој со својата исцелителна моќ им помагал на луѓето. Затоа и не случајно тој е избран да биде симбол на успесите на „ЗЕГИН“.

Повеќе...
 
Среда, 22 Септември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
НОСТАЛГИЈА

Deca begalci 2

ДА СЕ ПАМЕТИ! ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ

Повеќе...
 
Среда, 15 Септември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛ ОД НЕСРЕЌАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА (20)

1ziv1

Сакаме да потенцираме дека македонските програми биле директен превод (збор за збор) од грчките програми. Иако децата учеле на својот маjчин македонски jазик, тие го учеле само она што Грците сакале тие да научат. На македонските наставници не им било дозволено да отстапат од воспоставените програми. Со други зборови, хеленизациjата и грчката пропаганда продолжиле да влиjаат врз македонските деца дури и надвор од грчките граници.

Повеќе...
 
Среда, 15 Септември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
„РЕЧНИЦИТЕ ВО СЛИКИ“ - ЛЕКСИКОГРАФСКИ ИЗДАНИЈА ЗА ДЕЦА И МЛАДИНЦИ НА СЕДУМ ЈАЗИЦИ (12)

1hor1       1hor12

ДЕЛ ОД ТВОРЕШТВОТО НА СЛАВЕ КАТИН 

Повеќе...
 
Среда, 15 Септември 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДОНАТОРИТЕ ТОШЕ ПРОЕСКИ И БЛАГОЈ МЕХАНЏИСКИ (23)

1tos121 1tos1212

Посебно место во донаторството на менаџерот Благој Механџиски и на веледрогеријата „ЗЕГИН“, се средствата од хуманитарните концерти на Тоше Проески во износ од 28.000 евра, што на 23 јануари 2003 година, беа подарени на Домот за деца без родители „11 Октомври“ од Скопје. Тогаш, многу хуманост кон децата беше упатена од македонската ѕвезда Тоше Проески, неговата менаџерка Лилјана Петровиќ, сопственикот на „ЗЕГИН“, Благој Механџиски, кралицата на ромската музика, Есма Реџепова-Теодосиевска, Ребека и други пејачи. 

Повеќе...
 
Среда, 08 Септември 2021 10:00    PDF Печати Е-пошта
НАЈАНГАЖИРАНИОТ МАКЕДОНСКИ АРХЕОЛОГ ПРОФ. Д-Р ВИКТОР ЛИЛЧИЌ АДАМС ДОБИТНИК НА МЕМОРИЈАЛНАТА НАГРАДА „Д-Р МАРИЈА И ЕМИЛИЈА КУКУБАЈСКИ“ 2021

1lili1

Професорот Виктор Лилчиќ Адамс, врвен македонски археолог со светско реноме, е добитник на уште едно признание за својата исклучително значајна научно-истражувачка посветеност на историјата на културата, уметноста, археологијата, етнологијата и идентитетот на античка Македонија. Наградата е доделена за вонредно значајните постигнувања на овој научник и универзитетски професор, во текот на 2020-2021 година, за неговите интензивни теренски истражувања на материјалните и духовни наследства од најраните периоди и простори на Македонската цивилизација.

Повеќе...
 
Среда, 08 Септември 2021 01:03    PDF Печати Е-пошта
СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПРОГОНЕТИ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ (19)

1prog12 

Кога пристигнале во Скопjе, на децата им дале млеко и храна, што за нив изгледало како подарок од небото, по долгото гладување. Без многу одлагање, вагоните биле повторно поделени и една група била испратена во Романиjа, додека останатите го продолжиле своето патување до Булкес во Војводина

Повеќе...
 
Среда, 08 Септември 2021 00:58    PDF Печати Е-пошта
ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ СО ПОТЕКЛО ОД РУСИНОВО (22)

1ruser1

Во Малешевската Котлина, а со тоа и во Русиново,  сè до Втората светска војна имало педесетина жители со завршено средно, вишо и високо образование. По војната само со вишо и високо образование се стекнале преку стотина. Многумина од нив работеле и сè уште работат на високи политички, државни, општествени и стопански позиции. Некои од нив денес се лекари, инженери, професори, научници, бизнисмени, уметници, новинари, спортисти и други професии, а има и 4 магистри и 6 доктори на науки. Меѓу учените русинци ќе ги споменеме само следните:

Повеќе...
 
Среда, 01 Септември 2021 06:00    PDF Печати Е-пошта
СТРУШКИ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА - НАГРАДА ЗА МАРИЈА КУКУБАЈСКА, Времеплов - 1973

1mare1

Интервју, Наградените за наградите (Влада Урошевиќ, Петар Т. Бошковски, Пеги и Греам Рид, Глигор Поповски, Марија Кукубајска), СВП, Нова Македонија, стр. 7, 28 август, 1973                                                 

Повеќе...
 
Среда, 01 Септември 2021 05:53    PDF Печати Е-пошта
РЕЧНИЦИ ЗА БИОТЕХНИЧКИТЕ НАУКИ И КОМПЈУТЕРСКАТА ТЕРМИНОЛОГИЈА 11)

1dus12      1dus123 

  ДЕЛ ОД ТВОРЕШТВОТО НА СЛАВЕ КАТИН 

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи изгореа за некој да произв

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи из...

Историја

News image

Македонска федеративна организација

Македонската федеративна организација, позната како Македонска федеративна револуционерна организаци...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА георги (ЏОРЏ) томов - i ДЕЛ (7)

Денес Њујорк е најголем центар на американската меѓунаро...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ГОЛЕМАТА БИТКА ЗА ГРАДОТ ТИР И ЗНАЧАЈОТ ЗА ИДНИНАТА НА ОСВОЈУВАЊЕТО НА АЗИЈА ЗА АЛЕКСАНДАР (10)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе  претставим...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.