Култура и туризам
Среда, 02 Јуни 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА (5)

1kr123Штом централните сили биле истерани од грчките територии, грчката влада, со усвојување на ЗАКОНОТ 1051, инаугурирала нова административна jурисдикциjа да управува со новостекнатите земjишта во Македониjа.

Повеќе...
 
Среда, 26 Мај 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Свети Лука Македонец

luka240Доказ - Биографијата на Св. Лука, преземена од светски познатата- Општа ЦД Американска енциклопедија Encarta (цит. дело, наслов: Luke, saint).

Повеќе...
 
Среда, 26 Мај 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Светски истражувачи тврдат дека Св.Лука е по потекло Македонец

luka240Доказ - Биографијата на Св. Лука, преземена од светски познатата- Општа ЦД Американска енциклопедија Encarta (цит. дело, наслов: Luke, saint).

Повеќе...
 
Среда, 26 Мај 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
„ЗЕГИH“ - ФАРМАЦЕВСКИ БИСЕР HА МАКЕДОHИЈА(7)

1zeg123

Гигантот „ЗЕГИН“, чиј директор е Благој Механџиски, кој потекнува ие вљубеник во Малешевијата, поседува и работи со еден синџир од 86 аптеки во Република Македонија. Веледрогеријата „ЗЕГИН“ продава лекови, помошни лекови и медицински помагала, диетални производи, како и додатоци во исхраната, макробиотска храна и козметика. Компанијата, исто така, се занимава и со промет на големо на сите наведени производи.

Повеќе...
 
Среда, 26 Мај 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
СУРОВАТА СУДБИНА НА МАКЕДОНИЈА ОД 1912 ДО 1939 ГОДИНА (4)

1anta1

 

Сепак, изгледа дека Бугариjа го претпочитала друштвото на Централните сили; можеби тие и понудиле поголем дел, бидеjќи до крајот на 1915 година неjзините вооружени сили упаднале и извршиле инвазиjа на Македониjа. Дa го цитирам бугарскиот министер за војна, генерал Николаев:

Повеќе...
 
Понеделник, 24 Мај 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
„Роден сум македонец и службата ја терам по словенски“

azbukaЗАПИС ОД СВЕШТЕНИКОТ ДИМИТРИЈА:
„РОДЕН СУМ МАКЕДОНЕЦ И СЛУЖБАТА ЈА ТЕРАМ ПО СЛОВЕНСКИ”

Повеќе...
 
Среда, 19 Мај 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Гостивар во минатото : Градот беше многу малав. Се делеше на неколку маала

old-gostivar-240Во ова маало ние претежно живеевме Македонци, зато името Македонско маало се викаше. А иначе од двете страни имаме Роми кои сет населени: еден чифлик десно, еден лево.

Повеќе...
 
Среда, 19 Мај 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Беше си била- приказна за везена кошула

prikazna-za-vezena-kosula-240

АнгелинаМаркус

Македонија не е позната само по царевите и светоста на земјата преку градот на храмови и крстилници од најстаро време. Попознати се нејзините ракотворби од народот во ткаењето, во везењето и плетењето. Камче по камче - мозаик, слики по земја како килими се правеле. Сновалка по сновалка, килимче се ткаело, со мотиви по душа како со стилизиран човек, птица, цвет. Бод по бод со игла, вез во платно се везел. Монисте по монисте, ќустег се плетел, во сите бои шарена змија во рацете на ороводец. Камен по камен, куќа Божја се градела. Удар по удар во дрво, олтар во црква се резбарел. Мотивите кои се везени, плетени, ткаени, сликани, дрворезани, исти се од рацете на луѓе од Македонија создавани. Содржината, боите, осмисленоста, ни го одликуваат животот на народот.

Уметничкото творештво најрано го сретнуваме во неолитот како фигури на жена со накит накитена, со ѓердани, прстени, белегзии украсена. Потоа човекот скулптура, икона, слика во теракота од земја обликуван и грнците, садовите, плочките со порака, со писмо вдлабено биле.

Мозаиците по царските палати, театри, крстилници, ни покажуваат настани од животот на Македонците. Во тие мозаици исти билки, цветови, животни и разни ликови врамувани по рабовите со познатиот македонски преплет. Тоа се знаците на сонцето на подножјето на кратерите со космичко значење.

И работ на кошулите, килимите, маските со истиот преплет од Галичкиот вез е македонски потпис на сите артефакти во музеите по светот. Наши се, си ги знаеме.

Се кренале мозаици од подовите и се искачиле како фрески по ѕидовите на храмовите со Божји ликови, лица од народот, маченици и ангели облечени во кошули и наметки ги овековечуваат македонските ракотворби. Рубата на Константин и царицата мајка Елена, Теодора, Евросима, Ана Комнен и другите фрески, опточени се со бисери, мониста, пулејќи на везовите и круните да блескаат под светлото на свеќите. Тоа се вредните раце на македонските уметници што создаваат непроценливо богатство.

Македонското оро рамо до рамо како котолци, како камчиња во мозаик, како оптоци со бисерни мониста, како преплет на кошулите извезени, ни ја покажуваат смислата на Тешкото, оро што го играат сите, арно ама никој не го тропнува чекорот како Македонци кога играат, со визија поврзана во севкупност на македонско културно наследство.

Во Париз, во музејот на човекот, облека е претставена со Галичка носија. Македонската кошула со галичкиот вез често пати е експонат и во приватни колекции кај луѓе кои воопшто не ги познаваат везените симболи на генерациско носење пораки.

Во галичкиот вез кошулата е покриена со црвено црн вез. Украсите се со рески филигрански копчиња, Сајата ги ослободува ракавите на кои врв од игла не се протнува во густината на везот. Футата ги покрива колената препокриена со чапраци и пафти. За оро и да нема музика се создаваат ритми од златото и среброто на гради и на чело. Тропкаат и при дишење и при движење. Галичката везена носија сама раскажува како си бил надарен народот во Македонија да создава трајни човечки вредности. Девојките цел живот го везат чеизот за да се покажат со полни касели пред свекорот и свекрвата. Тоа е само дел од ракотворењето пренесувано од колено на колено како традиција на фолклорот во Македонија.

“Си била кошула ненавезена” - К.Рацин од песната за Ленка.

prikazna-za-vezena-kosula

 
Среда, 19 Мај 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
БАЛКАНСКИТЕ ВОЈНИ КАКО ВОЈНИ НА ИСТРЕБУВАЊЕ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА (3)

1ka1Восхитувањето од слободата спласнало брзо, како што пламените jазици од селата што гореле го запалиле ноќното небо. Македониjа била повторно во пламен. “Ослободителите” се претвориле во окупатори и опсипале пустош врз македонското население. Политичкото, економското и етничкото единство на Македониjа веќе го немало.

Повеќе...
 
Среда, 19 Мај 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
УСПЕШНИ 30. ГОДИНИ НА ФАРМАЦЕВСКАТА КОМПАНИЈА „ЗЕГИН“ (6)

1rez1Името на фирмата „ЗЕГИН“ е составено од пет букви кои значат: „З“ - здравство, „Е“ - едукација, „Г“ - гаранција, „И“ - информација и „Н“ - надеж. Тоа биле кратенките за кои бил распишавме конкурс пред регистрацијата. Мисијата на брендот, пред сé, е да се биде вистински пријател на здравјето на луѓето и семејствата, преку обезбедување на квалитетен а најефтин лек поткрепен со стручен совет. 

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи изгореа за некој да произв

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи из...

Историја

News image

Македонска федеративна организација

Македонската федеративна организација, позната како Македонска федеративна револуционерна организаци...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА георги (ЏОРЏ) томов - i ДЕЛ (7)

Денес Њујорк е најголем центар на американската меѓунаро...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ГОЛЕМАТА БИТКА ЗА ГРАДОТ ТИР И ЗНАЧАЈОТ ЗА ИДНИНАТА НА ОСВОЈУВАЊЕТО НА АЗИЈА ЗА АЛЕКСАНДАР (10)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе  претставим...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.