Култура и туризам
Среда, 21 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА ПАРТИЗАНИТЕ ВО ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА (12)

1kari1

Има една сториjа за петстотини млади македонски цивили кои се собрале во селото Д’мбени, желни да му се придружат на партизанското движење. Зборот за ова се пренел и дошол до грчкото партизанско раководство кое веројатно се преплашило од изгледите за една ваква силна македонска оружена сила. Грците од ништо не се плашеле повеќе, отколку да јa изгубат Македониjа.

Повеќе...
 
Среда, 21 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
АВСТРАЛИЈА – ДОМОТ НА БРОЈНО МАКЕДОНСКО ИСЕЛЕНИШТВО ОД ЕТНИЧКА МАКЕДОНИЈА (5)

1sl1212

ДЕЛ ОД ТВОРЕШТВОТО НА СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 21 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
РУСИНОВО – МАКЕДОНСКА НАСЕЛБА СО СЕЛСКИ И ГРАДСКИ БЕЛЕЗИ (15)

1rus1

Обично се вели дека никогаш не е доволно само да се пишува и преку слики да се пренесува она што единствено е потребно да се види, да се доживее, да се почувствува. Затоа и јас тргнав за Русиново заедно со Благој Механџиски, со цел да ја почувствуваме земската убавина, онаа која може да го исполни сечие срце, да допре до сечија душа, и да го обземе со мир и спокој секој намерник и вљубеник во исконското, природното, посебното...

Повеќе...
 
Среда, 14 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Свети архиѓакон и првомаченик Стефан

Свети архиѓакон и првомаченик СтефанНа третиот ден од празникот Божик светата православна црква го празнува споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан. Тој е наречен првомаченик затоа што тој е прв што настрадал за Христосовата вера. Веднаш по слегувањето на Светиот Дух во Ерусалим била формирана Христијанска општина, биле избрани седум ѓакони да се грижат за сиромасите, за болните, старите, вдовиците и да ги делат подароците што христијаните ги давале на црквата. Најстар во тие седум ѓакони бил Стефан поради што бил наречен Архиѓакон.

Повеќе...
 
Среда, 14 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
По стапките на Месијата (7) - од 1 - 4 станица на Христовото страдање

hristovoto-stradanje-240Во Стариот Град се наоѓа “Вија Долороса“ која започнува од “Лавовата Капија“, односно од црквата Св. Ана, позната по различните називи: “Патот на Крстот“, “Патот на болката“, “Патот на солзите“, “Патот на страдањето“, а го претставува трагичниот пат, по кој одел  Исус Христос, од моментот на изрекувањето на смртната пресуда, па се до погубувањето и воскреснувањето.

Повеќе...
 
Среда, 14 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
БОРБАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПАРТИЗАНИ ЗА СЛОБОДА НА МАКЕДОНИЈА (11)

1part12

Во Егејска Македонија, откако Германците се сместиле таму, животот за македонскиот народ зел една непријатна нормалност. Грчката полиција, која го поддржувала режимот на Метаксас пред окупациjата, сега соработувала со германската вojcкa и повторно станала активна во Македониjа.

Повеќе...
 
Среда, 14 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ИНТЕРВЈУ СО БИЗНИСМЕНОТ БЛАГОЈ МЕХАНЏИСКИ - ДЕЛ II (14)

1blag12

ДЕЛ ОД ЖИВОТHИОТ ПАТ HА БЛАГОЈ

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
По стапките на Месијата (6) Сионска горница - Тајна вечера

tajnata-vecera-240Сионската горница е место во Ерусалим, каде се одржала Тајната вечера на Исус Христос и апостолите.

Тајната вечера е последниот оброк на Исус Христос кој тој го поделил заедно со Дванаесетте Апостоли пред неговото предавање од страна на Јуда Искраиотски и неговата смрт.

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ЕТНИЧКА МАКЕДОНИЈА ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА (10)

1rus123rusПадот на царската Руска Империjа, распаѓањето на Хазбуршката австро-унгарска Империjа и смртта на Отоманското Царство ги тргнало трите големи сили од внатрешното влиjание на Балканот. Додека Британиjа играла помалку активна улога, Франциjа и Италиjа се обиделе да формираат конкурентни соjузи на Балканот, но јa немале потребната воената моќ за истите да ги ефектуираат.

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ИНТЕРВЈУ СО БИЗНИСМЕНОТ БЛАГОЈ МЕХАНЏИСКИ – ДЕЛ I (13)

1blg12345

ДЕЛ ОД ЖИВОТHИОТ ПАТ HА БЛАГОЈ 

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи изгореа за некој да произв

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи из...

Историја

News image

Македонска федеративна организација

Македонската федеративна организација, позната како Македонска федеративна револуционерна организаци...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА георги (ЏОРЏ) томов - i ДЕЛ (7)

Денес Њујорк е најголем центар на американската меѓунаро...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ГОЛЕМАТА БИТКА ЗА ГРАДОТ ТИР И ЗНАЧАЈОТ ЗА ИДНИНАТА НА ОСВОЈУВАЊЕТО НА АЗИЈА ЗА АЛЕКСАНДАР (10)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе  претставим...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.