Досиеа
Среда, 28 Февруари 2024 02:00   
На Конвенцијата за Македонија

Одржана на 13 септември 1995 година, вонпарламентарните политички партии и невладини организации од Република Македонија ја обнародуваат следната Декларација.

Повеќе...
 
Среда, 21 Февруари 2024 02:00   
Службена белешка - 3.12.1976

На 2.12.1976 година добиена е писмена порака ******** преку која дава одреден приказ и оценка за состојбите сред од наш интерес средини и личности во Западен Берлин.

Повеќе...
 
Среда, 07 Февруари 2024 02:00   
Извештај - 20.08.1990

На 20.08.1990 година остварен е контакт со соработникот „Петрин“, на кој информира следното...

Повеќе...
 
Среда, 31 Јануари 2024 02:00   
Барање за спроведување на истрага и предлог за определување на притвор против Драган Богдановски

__copyДраган Богдановски, од татко Наско и мајка Невенка, роден на 18.9.1929 година во село Клечовце - Кумановско, Македонец, државјанин на СФРЈ, женет - разведен, со завршено средно ветеринарно училиште, без стално занимање и без стално место на живеење...

 

dragan-bogdanovski-1

dragan-bogdanovski-2

dragan-bogdanovski-3

dragan-bogdanovski-4

dragan-bogdanovski-5

dragan-bogdanovski-6

 
Среда, 24 Јануари 2024 02:00   
Впечатоците на Божил Праштилов, член на Буџетска комисија на Бугарското народно собрание, за посетата на Скопје, писмо од септември 1941 г.

„Граѓаните зборуваат на „српски“ јазик и ја ругаат Бугарија говорејќи за блиската слобода, што ќе дојде по победата на Англија и Америка... граѓаните немало кој да ги научи бугарски... Средба со првенците на град Скопје...

Повеќе...
 
Среда, 17 Јануари 2024 02:00   
Согледај ја вистината Македонијо!

Изминаа две години откако во Република Македонија имаме повеќепартиски систем т.е. парламентарна демократија, а со донесувањето на Уставот започна независното битисување на македонската национална држава...

Повеќе...
 
Среда, 10 Јануари 2024 02:00   
Сојузен Секретаријат за внатрешни работи

Републички секретаријат за унутрашње послове СР Македонија, Служба државне безбедности - II сектор

gojko1

gojko2

 
Среда, 03 Јануари 2024 02:00   
Соопштение - 13.09.1995

Најенергично протестираме против политиката на самопрогласениот претседател на Република Македонија г.Киро Глигоров согласно тенденциите за менување на симболите на државата.

Повеќе...
 
Среда, 27 Декември 2023 02:00   
Југословенскиот Рубироза

Драги редакторе, однапред сакам да Ви се заблагодарам на просторот што ќе го завземе ова мое писмо...

Повеќе...
 
Среда, 20 Декември 2023 02:00   
Извештај 10.08.1976

На 10 август 1976 година во 20 часот се јави по телефон ******* од Западен Берлин.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

За прв пат во историјата на самостојна Македонија, ЖЕНА ќе биде Претседателка на Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова ги има сите адути да биде идната мајка на нацијата....

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.