Коментари
Петок, 19 Јануари 2018 05:24   
ПРОТЕСТ, НА 21-ЈАНУАРИ, НЕДЕЛА ОД 13:00 ПРЕД СОБРАНИЕ НА Р.МАКЕДОНИЈА

2

ПРОТЕСТ, НА 21-ЈАНУАРИ, НЕДЕЛА ОД 13:00 ПРЕД СОБРАНИЕ НА Р.МАКЕДОНИЈА

Повеќе...
 
Среда, 17 Јануари 2018 11:40   
Исус имал еден Јуда, а Ние 43

DzeposkiАлександар Џеповски

Повеќе...
 
Среда, 17 Јануари 2018 03:05   
Политиката на Зоран Заев наидува на остра критика кај македонскиот народ

svekrva
Свекрва

Зоран Заав го отвори патот за пеколот за македонскиот народ!

Со двата закони Законот за употреба на јазиците и Законот за ратификација на Договорот за добрососедство со Бугарија, кои се спротивни на интересите на македонската држава, како и било каков договор со Атина со кој се менува името и идентитетот на македонскиот народ, Зоран Заав го отвори патот за пеколот за македонскиот народ. Тој не враќа на почетокот на 19 и 20  век кога не беше признат македонскиот народ и кога се правеа разни коалиции меѓу соседите за протерување на Отоманската империја и за поделба на македонската земја.

Повеќе...
 
Среда, 17 Јануари 2018 03:04   
Проклети биле предавниците – својот народ што го продале!

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

Многумина владетели низ вековите се обидувале да ја достигнат славата на Филип, Александар и древните Македонци. Меѓутоа ниту еден владател, ниту една империја до денешен ден не успеела да ги достигне успесите на Македонците, чије име ќе остане за векови запишано во Библијата. Оттука не треба да не чудат обидите низ историјата да се присвои македонското културно наследство или да се избрише македонското име од картата на светот.

Повеќе...
 
Среда, 17 Јануари 2018 03:03   
ЗА АТИНА СПОРНО ПРАШАЊЕ Е ПОСТОЕЊЕТО НА МАКЕДОНЦИТЕ!

smk
СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

БЕЗУСЛОВЕН КРАЈ НА РАЗГОВОРИТЕ ЗА ПРОМЕНА НА ДРЖАВНОТО ИМЕ, ЗА АТИНА СПОРНО ПРАШАЊЕ Е ПОСТОЕЊЕТО НА МАКЕДОНЦИТЕ!

Повеќе...
 
Среда, 17 Јануари 2018 03:02   
Во Битолскиот регион, од андартските напади најмногу настрадаа Костурско и Леринско

Tihomir Karanfilov-001

Тихомир Каранфилов

Појавата на грчките андартски чети во Македонија датира од пред 1903 година. Сепак нивното делување особено во јужните делови на Македонија се засилува по Илинденското востание. Грчката вооружена пропаганда со цел да наложи грчка доминација, поддржана од власта, црквата, просфетата и дипломатија  настапувала систематски во Македонија. Богато финансирана со буџетски пари на Атина, четите на на грчката вооружена пропаганда  се пополнувале најмногу со платеници од Крит, но и патријаршисти од територијата на земјата. Во текот на 1905 година во Битолскиот вилает дејствувале 800 до 1000 души поради што најмногу настрадале  Костурско и Лоринско.   

Повеќе...
 
Среда, 10 Јануари 2018 03:06   
Народот смета дека никој нема право да го менува уставното име Република Македонија

svekrva
Свекрва

Дали Турција ќе дозволи прием на Македонија во НАТО под друго име!?

Зоран Зеав континуирано дава оптимистички изјави за медиумите дека Македонија и Грција можат да најдат решение за проблемот со името до крајот на првата половина на 2018 година. Според него постои решението кое треба да биде прифатливо за двете земји и дека нема црвени линии кои би биле кочница или блокада во процесот на решавањето на името и евроинтеграциските процеси. Што значи дека владата на Заев е спремна на секакви остапки и без да го праша народот да го смени уставното име на земјата!

Повеќе...
 
Среда, 10 Јануари 2018 03:05   
ЕУ е замислена како заедничка татковина на европските народи

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

Македонија треба  да и биде пример на ЕУ како таа да ги надмине сопствените проблеми

Европа каква не ја познаваме

Тргнувајќи од меѓуетничките односи, ако Македонија релативно успешно, врз основа на стекнатото искуство низ историјата, ги надминува сите меѓуетнички и меѓурелигиски проблеми, тогаш Македонија треба  да и биде пример на ЕУ како таа да ги надмине сопствените проблеми.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јануари 2018 03:04   
Македонија била царска, империска, библиска и света земја за Македоците

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Која е таа сила што ќе не спречи да го вратиме името Македонија после ден, месец, година или повеќе, доколку биде сменето? Како што тие прават ујдурми и валканици со цел да се промени името, така мора да знаат уважените нарачатели, Хазарите, дека уште од сега ќе работиме да спречиме или да го вратиме назад и тоа засекогаш.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јануари 2018 03:03   
Грчко-српски договор за поделба на сфери на влијанија во Македонија од 1867/1868 г.

Tihomir Karanfilov-001

Тихомир Каранфилов

Македонија во географски граници. Испрекинатата линија ја одбележува поделбата на сфери на влијание помеѓу Србија и Грција според Договорот за сојуз од 1867 година и Воената конвенција од 1868 година.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Претседателот на РМ д-р Ѓорге Иванов упати честитка по повод големиот христијански празник Водици

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богој...

Историја

News image

ПРОБЛЕМОТ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО ТРУДОВИТЕ НА РАНАТА ГЕРМАНСКА МАКЕДОНИСТИКА

„Во македонската држава како службен јазик се заведуе народниот македонски јазик“ гласи едната речен...

Иселеници

News image

На незаборавните Нијагарски водопади (4)

Од Торонто се упативме за Хамилтон, градот што е сместен н...

Култура и туризам

News image

Мариово - „Мирна земја" (1)

Георги Траjчев Георгимаjков (Прилеп, 1869 – Софија, 1945) е просветител, фотограф и револуционер, де...

Фељтон

News image

Александар Македонски (15)

Иако Филип Втори Македонски остана навреден од атинската помош на Византиум, сепак и...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.