Иселеници и Регион
Среда, 03 Јули 2013 03:14   
Конгресменот Марлин Статзман стана член на конгресната група за Македонија

meto-kolovski-240Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со гордост го објавува најновиот член на конгресната група на пријатели на Македонија и Американците со македонско потекло - конгресменот Марлин Статзман (републиканец од Индијана). Тој го претставува третото гласачко тело на Индијана и е втор конгресмен од оваа соединета држава кој и се приклучил на македонската кауза.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јуни 2013 03:00   
Ќе се одржи 4-тата Глобална Конференција на ОМД

umdgloballogo2013-240После свечената вечера во Сиднеј на 5 јули годинава, во Република Македонија од 24 јули до 2 август 2013 година, ќе се одржи 4-тата Глобална Конференција на ОМД, во Скопје и Охрид врз основа на 100 годишнината од Букурешкот договор од 1913 година, кога Македонија е поделена помеѓу Грција, Србија, Бугарија и Албанија за време на Балканските војни. Исто така, патувањето на учесниците ќе продолжи и низ Егејска и Пиринска Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јуни 2013 03:00   
Александра Настеска е еден од добитниците на награда на 25 најистакнати емингранти

aleksandra-nasteska-240Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со задоволство објавува дека нашата преставничка за Монтреал, Александра Настеска, активист за зачувување на животната средина е еден од добитниците на наградата топ 25 емигранти во Канада за 2013, чиишто добитници ги бираат граѓаните, ги слави непознатите успешни приказни на најистакнатите емигранти. Настеска е првата Македонка која ја добила оваа престижна награда.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јуни 2013 03:00   
До кое ниво се Македонците во Македонската парламентарна група на Австралија

janko-tomov-240На 3 април 2008 година во Австралија е оснивана „Македонска парламентарна група на Австралија“ на федеративно ниво. Во оваа група се зачленети 19 членови на Федералниот Парламент на Австралија, составена од скоро сите постојни (регистрирани) политички партиии во Австралија. Значи во оваа македонска парламентарна група има и парламентарци од најголемите политички партии од актуелната Лабуристичка влада и опозиционата коалиција, составена од Либералната партија на Австралија и Националната партија на Австралија. Еден од иницијаторите за создавање на оваа пријателска група се почесниот конзул на Република Македонија, Зоран Ќосески од Перт, Западна Австралија и Ордан  Андреевски, директор на ОМД за Австралија.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јуни 2013 20:09   
На Празникот на липите во ДПМ
zaklina20i20lile

Врачена наградата „Иселеничка грамота“

Повеќе...
 
Среда, 19 Јуни 2013 03:43   
Во Велехрад- Чешка, изложба на македонски ракописи

velehrad1-240Во црквата Св. Богојавление - Кирилка беше отворена калиграфската изложба Manuscripta Glagolitica од авторот Гоце Дуртаноски која изложба ги претставува македонските национални заедници од Европа во екуменското прославување на 1150 годишнината од доаѓањето на Св. Кирил и Методиј во Моравија.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јуни 2013 03:29   
Австралиски пратеници ќе бидат одликувани

prateniciОбединетата македонска дијаспора (ОМД) со гордост соопштува дека на годинашнава ОМД гала прослава која ќе се одржи во Сиднеј на 5 јули 2013, ОМД наградата за пријателство со Македонија ќе им биде доделена на ко-претседавачите со австралиско-македонската парламентарна група на пријатели - Стивен Џонс, пратеник од Тросби и Лук Симпкинс, патеник од Коуан.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јуни 2013 03:05   
Застарените политички влијанија пречка за македонското единство

janko-tomov-240

Влијанието врз младите генерации од страна на бившите комунисти во Република Македонија, се помали во однос на истите во македонската дијаспора. Што се однесува на националните и политички партии во Република Македонија, нема драстични проблеми, тоа повеќе се однесува за македонската дијаспора, поттикнати од македонските борци-комунисти на Демократската армија на Грција.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јуни 2013 21:16   
Валентина Нестор ја претстави Македонска алијанса на државната албанска телевизија

1FB8F4AF5045A347B22C8E1BE45B42BA-001

Валентина Нестор ја престави Македонска алијанса за европска интеграција на државната албанска телевизија.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јуни 2013 03:05   
И покрај сите притисоци, условувања и негирања, правдата и вистината за македонскиот народ излегуваат на видело

janko-tomov-240Македонците и граѓаните на Република Македонија, сесрдно сакаат членство во Европската Унија. Скоро сите, освен социјалистичката опозиција на актуелната Влада, работат совесно во воспоставување на реформи и закони што ги бара  ЕУ. За таа правна, административна и организациона активност, без помош од ЕУ во последните 5 години, а имајќи во предвид дека Република Македонија била под управа на комунистите и социјалистите, што се спротивни од демократскиот систем на државите членки на ЕУ. Очигледно  некој ги кочи интегративните процеси и создаваа дезориентации, напнатост и нестабилност во македонското општество.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

До 2026-та година ќе бидат завршени автопатот Кичево – Охрид и експресните патишта

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ кога ќе дојде на власт до 2026-та година ќе бидат завршени автопатот Кичево – О...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.