Иселеници и Регион
Среда, 24 Јули 2013 00:03   
100 години од Букурешкиот договор

Janko_TomovЈанко ТОМОВ

Негативни реакции на невладини македонски организации и подготовки за одбележување на 100 години од Букурешкиот договор

Повеќе...
 
Среда, 17 Јули 2013 11:35   
Малцинства со декларација бараат од новата албанска влада подобрување на нивните права во Албанија

Akademija-na-malcinstvata-Moskopole-240Од Москополе, Албанија, преставници на македонското, грчкото, српско-црногоркото, бошњачкото, ромското и еѓипјанското малцинство преку заедничка декларација побараа од новата албанска влада решавање на нивните проблеми во врска со малцинските права и подобрување на нивната положба во Албанија.

Повеќе...
 
Среда, 17 Јули 2013 03:02   
Зачувување на македонскиот идентитет во дијаспората

zacuvuvanje-na-makedonskiot-identitet-240Македонски општини, друштва, асоцијации, клубови и слични организирани субјекти во дијаспората основаните по Врората Светска Војна, се од особена важност за зачувување на македонскиот национален идентитет.

Повеќе...
 
Среда, 17 Јули 2013 03:01   
Прослава во чест на најголемиот македонски национален празник „Илинден 1903–2013“

kud-ilinden-rijeka-240Ј У Б И Л Е Ј Н И 1 1 0 Г О Д И Н И

ЗАЕДНИЦА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО РЕПУБЛИКА ХРВАТСКА

И

МКД „ИЛИНДЕН“ – РИЕКА

МКД „ОХРИДСКИ БИСЕР“ – ЗАГРЕБ

Повеќе...
 
Среда, 17 Јули 2013 03:00   
Програма за четврта годишна конференција на иселеничките организации

4ta-godisna-konferencija-240Чување и негување на македонскиот јазик и култура како и јазикот и културата на припадниците на заедниците во Република Македонија кои не се мнозинство и поддршка на конкретни проекти и активности на иселениците и иселеничките организации од страна на надлежните државни органи.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јули 2013 08:40   
Штипска здравица за дипломати од сто земји

_______3Во отава се пречекува со македонско вино

Повеќе...
 
Среда, 10 Јули 2013 08:25   
Генералниот конзул во Канада Драган Ѓурчевски му подари македонски штит на Мајк Зафировски

_____________1-001Генералниот конзулат на Република Македонија и Македонија 2025 организираа свечен прием на кој присуствуваа претставници на македонскиот бизнис сектор, претставници на Одборот на директори на Македонија 2025, како и голем број угледни бизнисмени од Канада меѓу кои и г-дин Џон Битов.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јули 2013 03:00   
Патување со странска патна исправа на државјани на Република Македонија

prijava-240Заради непречено движење (излез и влез во Република Македонија), на иселеници државјани на Република Македонија кои имаат државјанство и на друга странска држава, а сакаат да остварат излез со странска патна исправа, ќе треба претходно да се пријават дека престојуваат во странство подолго од три месеци, односно дека живеалиштето (адресата) им е во странска држава (согласно член 8 од Законот за Пријавување на живеалиште и престојувалиште Сл.весник 36/1992,12/1993,43/2000 и 66/2007).

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 03:39   
Замерки, напади и притисоци од страна на ЕУ, НАТО, САД и опозицијата со цел менување на името

janko-tomov-240Европската народна партија е најсилна групација во Европскиот Парламент. Нејзиното влијание е од одлучувачки карактер на повеќе нивоа во кои се вклучуваат раководните функции на трите најзначајни европски институции.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 03:20   
Митрополитот Методиј во Виндзор

metodij1-240- Во неделата, на 1 јули 2012 година, на денот кога ги празнуваме Петровденските Поклади во Македонската Црковна Општина Свети Никола во Виндзор, Канада беше отслужена Архирејска Божествена Литургија. На богослужбата чиноначелствуваше Неговото  Високопреосвештенство Митрополитот Американско - Канадски господин Методиј во сослужение со Прото-ставрофор д-р Александар Мустеников и ипо-ѓаконот Димитар Башевски.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

За прв пат во историјата на самостојна Македонија, ЖЕНА ќе биде Претседателка на Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова ги има сите адути да биде идната мајка на нацијата....

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.