Иселеници и Регион
Недела, 26 Мај 2013 23:19   
Во Торонто свечено одбележан Денот на македонските просветители и учители

_1_copy_copyВо Торонто свечено одбележан Денот на македонските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј

Повеќе...
 
Сабота, 25 Мај 2013 19:00   
Македонците во Албанија со најмногу жалби до Комисионерот за Заштита од Дискриминација
Hotel_Diplomat_1

Во организација на Албанската Група за Човекови Права и Комисионерот за Заштита од Дискриминација во Тирана, во хотел Дипломат се одржа тркалезна маса за правна обука на малцинствата, за законот за заштита од дискриминација.

Повеќе...
 
Среда, 22 Мај 2013 03:04   
Јубилејна забава „Македонска Трпеза“ - Сиднеј

Biznis-bal-240Во организација на Редакцијата на Македонскиот Телефонски Именик, на 10-ти мај, во свечената “Conca D’Oro”, во Сиднеј, по 20-ти пат се одржа традиционалната вечер на македонските бизнисмени и професионалци, наречена “Македонска трпеза“. Покрај многубројните гости, присутни на вечерата беа Г-динот Грег Кели, член на федералниот Парламент, кој го претставуваше Лидерот на опозицијата Г-динот Тони Абот, членот на Парламентот на НЈВ, Г-динот Џон Сидоти, кој зборуваше во името на Премиерот на НЈВ – Бари О’Фарел, а присутни беа и други членови на Парламентот и членови на локалните Општини.

Повеќе...
 
Среда, 22 Мај 2013 03:03   
Годишната конференција на иселеничките организации

godisna-konferencija-240

На Четвртата годишна конференција на иселеничките организации што ќе се одржи на 25/26 јули 2013 година во Скопје, во организација на Агенцијата за иселеништво на Република Македонија, покрај излагања од страна на претставници од соодветните институции и органи од Република Македонија,  предвидени се излагања и дискусии од страна на претставниците на иселеничките организации кои ќе присуствуваат на Конференцијата.

Теми:

1. Чување и негување на македонскиот јазик и култура како и јазикот и културата на припадниците на заедниците во Република Македонија кои не се мнозинство и поддршка на конкретни проекти и активности на иселениците и иселеничките организации од страна на надлежните државни органи;

2.  Државјанство и избирачко право;

3. Организираност и поврзаност на иселениците од Македонија  и нивните организации во светот и нивна соработка со Агенцијата за иселеништво на Република Македонија.

 
Среда, 22 Мај 2013 03:02   
Спектакуларен македонски фолклорен фестивал во Малени, Квинсланд

festival-maleni-240Спектакуларен фолклорен концерт (vorkshop), се одржа во Малени, Квинсланд, Австралија, планинско гратче, оддалечено околу 100 километри северно од Бризбен, на 18 мај 2013 година, од 19.30-23.30 часот. Предавач и раководител беше познатиот и многу популарен македонски фолклорист и кореограф, Јорго Капорис (Yorgo Kaporis) од Сиднеј, лидер на фолклорната група “Балкан-танцовна работилница”, членка на австралиската асоцијација “Фолклорни танци на Австралија”, во соработка со  музичката група “Линзи Полак музичка група” од Тин Тин, Квинсланд, Австралија, кој беше организаторот на концертот со учество на 23 музичари.

Повеќе...
 
Среда, 22 Мај 2013 03:01   
Свечена Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Svecena_Akademija-240Во неделата на 19–ти мај, 2013 година, со најголеми почести се одржа чествување на славните Браќа Свети Кирил и Свети Методи Солунски.

Повеќе...
 
Петок, 17 Мај 2013 21:51   
Отворен граничниот премин Џепиште – Требиште во областа Голо Брдо

alijansaМакедонското друштво “Илинден”- Тирана и  Mакедонско друштво "Илинден"-Тирана Oгранок Голо Брдо  ја поздравуваат одлуката на владата на Република Албанија и Република Македонија за отворањето на граничниот  премин Џепиште – Требиште во областа Голо Брдо.

Повеќе...
 
Среда, 15 Мај 2013 03:40   
Младите македонски автори се меѓу најуспешните од просторите на поранешна Југослација

Rukopisi---korica-240Во триесет и шестото издание на Зборникот на поезија и кратка проза од млади автори од просторите на поранешна Југославија „Рукописи“ чиј издавач е Домот на младите во Панчево, застапени се шестмина млади македонски поети и двајца млади македонски прозаисти, со што, оваа година, во овој реномиран зборник, застапен е најголем број македонски автори, во споредба со сите досегашни негови изданија.

Повеќе...
 
Среда, 15 Мај 2013 03:23   
Во Сиднеј успешна премиерна изведба на драмата „Борење со мечка“

borenje-so-mecka-240Минатата сабота, 11.05.2013 година, се одржа премиерната престава на драмата „Борење со мечка“ од Душан Ристевски во режија на Стефо Нанцу, а во продукција на Австралиско македонскиот театар од Сиднеј.

Повеќе...
 
Среда, 15 Мај 2013 03:19   
Да се спречат навредите врз Македонците од Австралија

janko-tomov-240Грците, преку грчките лоби групи и владини претставници во Светот ги убедуваат своите сојузници, Американци, Британци, Германци, Французи и други, дека ако се признае уставното име и сите карактеристики на  Македонците, тогаш со право Македонците и Република Македонија ќе ја нападнат северната провинција-Македонија, која е окупирана од денешна Грција.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

За прв пат во историјата на самостојна Македонија, ЖЕНА ќе биде Претседателка на Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова ги има сите адути да биде идната мајка на нацијата....

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.