Иселеници и Регион
Среда, 07 Август 2013 03:02   
Средба во литературното друштво „Григор Прличев“ во Сиднеј со поетесата Марина Мијаковска

literaturno-drustvo-1-240На 26 јули на посета во Литературното друштво дојде поетесата Марина Мијалковска од Македонија. Иако е на кратка посета во Сиднеј кај свои роднини, пројави желба да се сретне со нашите членови и ја посети библиотеката „Григор Прличев“ за која слушала дури во Македонија и секако да подари книги од својата најнова збирка „Куфери“. Иако средбата беше мошне кратка се воспостави контакт за подолгорочна соработка во полето на литературата. Инаку Марина е во процес на докторирање на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје и се занимава со пишување на поезија, есеи, раскази и книжевни критики.

Повеќе...
 
Среда, 07 Август 2013 03:01   
Апел до македонската дијаспора во Швајцарија

Flag-Pins-Macedonia-SwitzerlandВеќе 22 години Република Македонија е изложена на притисоци и уцени од страна на јужниот сосед. И покрај пресудата на Меѓународниот Суд на правдата во Хаг, како и позитивните извештаи од страна на Европската комисија, Грција продолжува и натаму да ги попречува евроатланските интеграции на нашата татковина.

Повеќе...
 
Среда, 07 Август 2013 03:01   
Звонко Танески избран за почесен член на словачкиот ПЕН центар

zvonko-taneski-240Македонскиот поет, критичар, есеист, преведувач и универзитетски професор Звонко Танески неодамна е избран за почесен член на словачкиот ПЕН центар.

Повеќе...
 
Среда, 31 Јули 2013 03:03   
Колку светот го знае (не го знае) македонското минато и последиците од тоа

janko-tomov-240Александар Русјаков во „Нова Македонија“ од 15 јули 2013 година, во статијата  „Апсурдизам“, меѓу другото вели: „Кога македонските државници и дипломати седнуваат на преговарачка маса да им кажат дека не можат да разговараат за име и јазикот на народот, затоа што тоа им го забранува македонскиот устав“. Понатаму за евроинтеграциите Русјаков вели: „Треба да се размислува и преговара, кога со уставен амандман ќе се забетонираат македонските идентитетски прашања“.

Повеќе...
 
Среда, 31 Јули 2013 03:02   
Градоначалникот на Поградец: Би сакал училишта на македонски јазик во Поградец

gradonacalnik-pogradec-1-240Градоначалникот на Поградец, Артан Шкмби на тркалезната маса по повод Рамковната конвенција за заштита на малцинствата во Москополе, Албанија, изјави дека не треба многу да се верува на меѓународните институции затоа што тие работат на страна на државата и користат два стандарди.

Повеќе...
 
Среда, 31 Јули 2013 03:01   
Вечна му слава на Ѓорги Томов - Џорџ (18 март 1933 - 5 август 2008)

gorgi-tomov-240Петгодишен помен од загубата на првиот амбасадор на македонската култура во САД, патриот, уметник и пред се’ пријател на сите Македонци и пријатели на Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јули 2013 03:03   
Народниот првобранител на Албанија и малцинствата заеднички ќе бараат подобрување на правата на малцинствата

Vasil-Sterjovski-i-Igli-Totozani-240Народниот првобранител на Албанија во соработка со малцинствата во Албанија ќе формираат заедничка работна група, чија задача ќе биди изготвување на посебен извештај за положбата и правата на малцинствата во Албанија и овој извештај ќе биде доставен на разгледување до новиот парламент и новата албанска влада.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јули 2013 03:01   
ОМО Илинден организира чествување на 998 години од големата битка на Самоил

m-kiril-ivanov-ilindenНевладината организација ОМО Илинден во недела во Петрич ќе чествува 998 години од големата битка на македонскиот цар Самоил. Основачот на ОМО Илинден Кирил Иванов вели дека одбележувањето ќе почне во 10 часот кај место Самоилова карпа.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јули 2013 03:00   
Бугарскиот владика Кирил го стигна македонската клетва

bugarija_mitropolit_kirilРеториката на митрополитот Кирил за изложбата MANUSCRIPTA GLAGOLITICA во Велехрад беше од типично познатата бугарска позиција околу македонските ракописи, бидејќи светот и понатаму не смее да знае дека постојат македонски  ракописи кои Бугарија насилно ги присвојувала и отуѓувала и во војните и во науката.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јули 2013 03:00   
Негативни реакции на невладини македонски организации и подготовки за одбележување на 100 години од Букурешкиот договор
Janko_Tomov_copy

 

 

 

 

 

 

 

Јанко ТОМОВ

Деновиве сме сведоци на искажани непожелни зборови од страна на поедини претставници од невладини македонски организации од Република Македонија и македонската дијаспора (Америка и Австралија), преку нивни интерни известувања на Фејсбук во врска со нивните активности околу контактите со членови на Федералниот Австралиски Парламент и актуелниот Министер за надворешни работи на Австралија. Поточно, како реакција за доделување на признанија за бранење и признавање на македонскиот национален идентитет и уставното име на Македонија, на Гала вечерата во Сиднеј на 5 јули 2013 година, организирана од Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД), каде се наградени двајца членови на Федералниот Парламент на Австралија, Стивен Џонс од Лабуристичката партија и Лук Симпкинс од Либералната партија, а и пријателот на Македонците Боб Кар, министер за надворешни работи во актуелната австралиска влада. Негативните кажувања за наводно мешање во работите на Светскиот Македонски Конгрес (СМК) и на Здужението на македонските православни општини на Австралија од страна на ОМД,  по мое мислење не се коректни, бидејќи во принцип што се однесува за доделување на стимулативните признанија на свечената вечера во Сиднеј, се за поздравување и се со добра намера.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Политиката на свиткана кичма на сиамскиот близнак на Венко, Заев донесе затруени плодови

Политиката на свиткана кичма на сиамскиот близнак на Венко, Заев донесе затруени плодови и штетни ...

Историја

News image

Христијанската црква во Македонија до појавата на светите Кирил и Методиј

Христијанството во Македонија почнало да се проповеда уште во апостолско време. По своето обраќање в...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД БАЛКАНСКИОТ ФОЛКЛОР НА ЏОРЏ (ГЕОРГИ) ТОМОВ (34)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

За празниците во Велес

Од книгата „Така се зборува во Велес“, приредила Снежана Петрова – Џамбазова, Скопје 2007. За праз...

Фељтон

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.