Иселеници и Регион
Среда, 29 Ноември 2023 02:00   
Георги (ЏОРЏ) Томов - МАКЕДОНЕЦ ВО сад и неговата животНА СТОРИЈА (2)

                                1kov3

                            Дел од МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“ НА СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 29 Ноември 2023 02:00   
Меѓaта на животот од Љубица Поповска

                           1lubica1 1 1lubica1 2       

Неодамна во издание на Литературното друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј се објави најновото поетско дело „Меѓата на животот“ од Љубица Поповска која живее и твори во Мелбурн. Рецензент на книгата е Гордана Димовска.

Повеќе...
 
Среда, 22 Ноември 2023 02:00   
МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“ – ДЕЛО ЗА АМБАСАДОРОТ НА МАКЕДОНСКИОТ ФОЛКЛОР ВО САД (1)

1ija3

Монографијата “Томов” од Славе Катин претставува луксузно издание на 320 страници на голем формат, илустрирано со бројни фотографии од кои најголем дел се во боја. Во неа се среќаваат фотографии од времето кога Џорџ Томов бил дете во Струмица, потоа играорец на националните  ансамбли “Танец” од Скопје и “Ладо” од Загреб, до фотографии од многубројните настапи на ансамблот “Томов” и друштвото “Гоце Делчев” во САД, Канада и Европа. 

Повеќе...
 
Среда, 22 Ноември 2023 02:00   
Во Сиднеј:ПОЕТСКИ ОПУС И ПРОМОЦИЈА НА КНИГИ ОД ОЛИВЕРА ЈОВАНОВСКА

12901

На 10-ти ноември во Македонската библиотека на Литературното друштво „Григор Прличев“ се одржа поетски опус и промоција на книги од поетесата и писателка Оливера Јовановска од Мелбурн.

Повеќе...
 
Среда, 15 Ноември 2023 02:00   
ЕПИЛОГ НА МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“ (42)

2kir2

Сите ние го почитуваме она што мислиме дека е важно за нас. Колку успешно го правиме тоа ќе покаже историјата - и тоа на свој начин.

Повеќе...
 
Среда, 15 Ноември 2023 02:00   
ЗВЕЗДОМИР СТЕФАНОВ ДИКИЏИЕВ 1932-2023

2Svets4

11 ноември 2023 година, Софија, Бугарија - На 19 октомври 2023 година, во Старски дом во Софија, почина Звездомир Стефанов Дикиџиев на 91 година. Погребот по службеност е извршен на 3 ноември 2023 година на градските гробишта во Софија и покрај барањата на неговиот ополномоштеник Драган Трајчевски, да биде кремиран а неговата урна да се однесе и погреба во гробот на неговата мајка Кераца Висулчева на гробиштата Бутел во Скопје, Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 08 Ноември 2023 02:00   
ЛУ ВЛАШО И НЕГОВИТЕ АКТИВНОСТИ ВО ПОВЕКЕ АСОЦИЈАЦИИ НА РАЗЛИЧНИ МЕСТА (41)

1me8

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 
Среда, 08 Ноември 2023 02:00   
ДЕЛОТО „ИЗБОР НА ТРУДОВИ“ НА СЛАВЕ КАТИН Е ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО И МАКЕДОНИЈА

1Vaz5

Публикацијата „Избор на трудови“, дело на  „Македонска искра“ , печатено во 2023 година на 430 страници на македонски јазик е спонзорирано од бизнисменот Џорџ Атанасовски од САД и д-р Лефтер Манче од Канада. Тоае посветено на објавени трудови за македонското иселеништво ширум светот, за црковно-духовниот живот, за голем број познати личности и други текстови поврзани со етничка Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 01 Ноември 2023 02:00   
19 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ НА ОРГАНИЗАЦИЈАТА „ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНСКА ДИЈАСПОРА“ ОД ВАШИНГТОН КОЈА Е ЧУВАР НА ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНИЈА

1omd1Организацијата „Обединета македонска дијаспора“ (ОМД)  е основана на 28 октомври 2004 година и е со седиште во Вашингтон во САД. ОМД има мноштво претставници во: Австралија, Австрија, Канада, Франција, Германија, Грција, Русија, Обединетото Кралство и во САД. Таа е формирана со цел да служи како професионален, упорен и непоколеблив глас за Македонците во дијаспората. 

Повеќе...
 
Среда, 01 Ноември 2023 02:00   
ФОРМИРАЊЕ НА БИЗНИС И ДРУГИ АСОЦИЈАЦИ ВО ФЛОРИДА (40)

1dev9

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

СДС и ДУИ го создадоа проблемот со пасошите

СДС и ДУИ го создадоа проблемот со пасошите, наместо да прават театар со пречек на обрасци, да пок...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.