Иселеници и Регион
Среда, 27 Септември 2023 02:00   
ГОДИШЕН БАНКЕТ НА МПЦ „РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА“ ОД КЕМБРИЏ, КАНАДА

1kanba1ОД ЦРКОВНОТО ЖИВЕЕЊЕ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО КАНАДА

Повеќе...
 
Среда, 20 Септември 2023 02:00   
ОМД назначува нов член на Бордот и се проширува во Шведска

 

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), водечкиот глас за Македонците во дијаспората, ја назначи д-р Кристина Бундра за нов член на Управниот одбор, а Мирјана Наумоска за свој прв претставник во Шведска.

Повеќе...
 
Среда, 20 Септември 2023 02:00   
ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“ (34)

1org2

„Мора да дојдете. Немате избор“, му реков. „Ова е Божја црква која се осветува. Вие сте претседател на оваа држава. Вие сте силен верник во Исус Христос и Господ. Не можете да не дојдете само затоа што може да има мали непријатности“.

Повеќе...
 
Среда, 20 Септември 2023 02:00   
ПРОСЛАВА ВО МПЦ „РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА“ ВО ДЕТРОИТ

1org44Македонската православна црква „Рождество на Пресвета Богородица“ во Стерлинг Хајтц, во Детроит е еден од најзначајните македонски духовни и културно-просветни центри во САД. Таа е собиралиште на голем број Македонци од сите делови на Македонија, особено од тетовскиот крај, кои живеат во метрополата Детроит и пошироко. Овој македонски центар е организатор на бројни активности од духовниот живот, културата, спортот, фолклорот и образованието

Повеќе...
 
Среда, 13 Септември 2023 02:00   
ПОЧИНА ВЛАДО (ВАЛТЕР) СТЕРИОВСКИ – АКТИВИСТ ВО „ОБЕДИНЕТИТЕ МАКЕДОНЦИ“ И ВО МПЦ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО ТОРОНТОМ И ОСТАНА ВЉУБЕНИК ВО ПРЕСПА

                                                    1vldo3

На 5 септември 2023 година во Торонто почина Владо (Валтер) Стериовски, чиј семејни корени се во селото Наколец, на Преспанското Езеро. Тој беше еден од првите во тимот за формирање на Македонската организација „Обединети Македонци“ во Торонто уште во 1957 година и повеќе пати беше во Управата и на значајни раководни меставо Организацијата. Исто така, тој беше активен и член на Македонската православна црква „Свети Климент Охридски во Торонто и бил во нејзината Управа.Меѓутоа, останал да биде вљубеник во Преспа.                              

Повеќе...
 
Среда, 13 Септември 2023 02:00   
НОВОДОЈДЕНИ МЛАДИ СТУДЕНСТИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО НЕЈПЛС, ФЛОРИДА (33)

1vldo5ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 
Среда, 06 Септември 2023 02:00   
УЛОГАРА И ЗНАЧЕЊЕТО НА РЕЛИГИИТЕ ВО САД И МАКЕДОНИЈА (32)

1ege28

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 
Среда, 06 Септември 2023 02:00   
ВО ДЕТРОИТ СЕ ОДРЖА 49-ОТ ЦРКОВНО-НАРОДНИОТ СОБОР НА АМЕРИКАНСКО-КАНАДСКАТА МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНАТА ЕПАРХИЈА

1crka12

ОД ЦРКОВНОТО ЖИВЕЕЊЕ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО САД И КАНАДА 

Повеќе...
 
Среда, 30 Август 2023 02:00   
ПОЛИТИЧКА ТЕНЗИЈА И ДЕЛ ОД МАКЕДОНСКИТЕ ТРАГЕДИИ (31)

1kir2

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 
Среда, 23 Август 2023 02:00   
ДЕЛ ОД АКТИВНОСТИТЕ НА ЛУ ВЛАШО ВО САД (30)

1feli2

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“ 

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на важноста на пасошите предлог на ВМРО-ДПМНЕ

  Наместо да мудрува, Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.