Иселеници и Регион
Среда, 10 Мај 2023 02:00   
СПИСАНИЕТО „ПОВОД 61“ – ПОСВЕТА НА 45ГОДИШНИНАТА ОД ПОСТОЕЊЕТО НА МЛД „ГРИГОР ПРЛИЧЕВ“ ОД СИДНЕЈ

1kana2Новиот број 61  од април 2023 година на списанието „Повод“ е посветен на 45 годишнината на Македонското лтературно друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј Австралија и претставува значаен прилог и афирматор на постоењето и   активностите на Друштвото, кое го промовира македонскиот јазик, литература, култура и македонската заедница во демократска и мултикултурна Австралија 

Повеќе...
 
Среда, 10 Мај 2023 02:00   
ЛУ ВЛАШО НАЗНАЧЕН ЗА КООРДИНАТОТ НА СИСЕМИ ЗА УПРАВУВАЊЕ СО ФИНАНСИСКИ МЕНАЏМЕНТ (15)

1kana33

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 
Среда, 10 Мај 2023 02:00   
ОРМОНД БИИЧ – СЕДИШТЕТО НА ЏОРЏ АТАНАСОСКИ Е ДЕЛ ОД АМЕРИКАНСКАТА УБАВИЦА (18)

1kana334

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 03 Мај 2023 02:00   
ПРЕСЕЛБИТЕ НА ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ ОД ЊУЈОРК ВО ОРМОНД БИИЧ (17)

1globi2

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 03 Мај 2023 02:00   
ПРИЈАТЕЛСКИ И ТРАЈНИ ОДНОСИ СО ГОЛЕМ БРОЈ АМЕРИКАНЦИ (14)

1globi3

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 
Среда, 26 Април 2023 02:00   
СОЕДИНЕТИТЕ АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВИ – ВТОРАТА ТАТКОВИНА НА ЃОРЃИЈА ЏОРЏ АТАНАСОСКИ (16)

1djorc

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 26 Април 2023 02:00   
ПОСТИГНУВАЊАТА НА ЛУ ВЛАШО ВО ГРАДОТ ТРОЈ ВО ОХАЈО (13)

ПОСТИГНУВАЊАТА НА ЛУ ВЛАШО ВО ГРАДОТ ТРОЈ ВО ОХАЈО (13) 

1djorc23ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 
Среда, 19 Април 2023 02:00   
ЃОРЃИЈА ЏОРЏ АТАНАСОСКИ, СЕСТРА МУ ВИОЛЕТА И БРАТ МУ ЈОСИФ (15)

1gre199

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 19 Април 2023 02:00   
РАЗЛИЧНИ РАБОТНИ И ДРУГИ АКТИВНОСТИ НА ЛУ ВЛАШО ВО ОХАЈО (12)

1gre19991

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 
Среда, 12 Април 2023 02:00   
ДЕЛ ОД РАБОТНИОТ ВЕК НА ЛУ ВЛАШО ВО ХОБАРТ (11)

1tovo123

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на важноста на пасошите предлог на ВМРО-ДПМНЕ

  Наместо да мудрува, Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.