Иселеници и Регион
Среда, 16 Август 2023 02:00   
Прашања од Македонката од Перт до грчката заедница за археолошките пронајдоци во Кутлеш (Вергина)

egejska-makedonija-240

 

 

 

 

 

 

 

Во далечната 1986 година, група македонски патриоти од ТНМРО на Перт, Западна Австралија, присаствуваа на единственото, до тогаш во Австралија, историјско предавање на Деканот на катедрата за историја, д-р Норман Ештон.

Тие беа почетоците на македонските историчари од диаспората, студиозно да ја проучуваат и презентираат македонската античка историјска вистина.

Повеќе...
 
Среда, 16 Август 2023 02:00   
Богот Перун не бил словенски бог

bogot-perun-180Историски било познато дека Зевс и Перун бил еден ист бог со различни имиња (Афанасиев). И затоа тој се наоѓал во Италија кај Етрурците (Билбија). Дури и на Балканот, кога на него дошле Дивјаците - Словени 100% голи, а облечени во кожи од мечки, волци... Па тие јаделе само мечки, волци, глувци... животни кои живееле во Скитија..., и јавале на коњи, а говеда, свињи... немале. Овие животни биле на Белци. Бидејќи тие непреминливиот Дунав (Г.Вајганд, 1924) го поминале со трска, која ја нема кај длабокиот Дунав, таа вирее до длабина до 0,5m за да се задоволи со кислорот, кутрите Дивјаци на Балканот ништо не донеле.

 

Повеќе...
 
Среда, 16 Август 2023 02:00   
НОВ И ИНТЕРЕСЕН ЖИВОТ СО НОВИ ИНИЦИЈАТИВИ ВО НЕЈПЛС, ФЛОРИДА (29)

1l2

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 
Среда, 09 Август 2023 02:00   
Промовирана книгата „Од архивите на Македонското литературно друштво Григор Прличев од Сиднеј“ од авторот Иван Трпоски

Dusan12

Во Македонската академија на науките и уметностите промовирана книгата „Од архивите на Македонското литературно друштво Григор Прличев од Сиднеј“ од авторот Иван Трпоски

Повеќе...
 
Среда, 09 Август 2023 02:00   
ДЕЛ ОД ПРИКАЗНАТА ЗА СУДБИНАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА (28)

Dusan11

Монографското дело „Лу Влашо – американски син на Македонија“ е издание на „Македонска искра“  од Скопје, отпечатено во 2022 година, на 330 страници на англиски и македонски јазик, чии уредници се новинарката Херит Хеитаус од САД и публицистот Славе Катин од Македонија. Тоа е животна приказна за Лу (Илија) Влашо, роден Американец со македонско потекло од Егејскиот дел на Македонија, познат признат и доблесен бизнисмен во Соединетите Американски Држави 

Повеќе...
 
Среда, 02 Август 2023 02:00   
ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ – ДОБИТНИК НА НАЈВИСОКИОТ АМЕРИКАНСКИ МЕДАЛ ЕЛИС АЈЛАНД (ELLIS ISLAND) (30)

1Djorc

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 02 Август 2023 02:00   
НА УНИВЕРЗИТЕТОТ ЈА ЗАПОЗНАА И ЈА САКАА МАКЕДОНИЈА (27)

1Djorc2

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јули 2023 02:00   
ДЕЛ ОД ФИНАНСИСКИТЕ АКТИВНОСТИ НА ЛУ ВЛАШО ВО МАКЕДОНИЈА (26)

1ilio2

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јули 2023 02:00   
МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИТВО - ДЕЛ ОД СУДБИНАТА И ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА (29)

1ilio3

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 26 Јули 2023 02:00   
ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ СПИСАНИЕТО „ПОВОД 62“ КОЕ Е ЗНАЧАЈНО МАКЕДОНСКО ГЛАСИЛО ВО АВСТРАЛИЈА

1ilio4

Неодамна излезе од печат новиот број 62 на списанието „Повод“ за јули 2023 година.

Тоа содржи значајни прилози кои се однесуваат на активностите на членовите на Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј, чиј главен и одговорен уредник е Душан Ристевски-Македон, а уредници се Иван Трпоски и Мена Ристевска, со соработници од Австралија и Македонија.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на важноста на пасошите предлог на ВМРО-ДПМНЕ

  Наместо да мудрува, Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.