Коментари
Недела, 06 Декември 2020 20:05   
Ламбе Арнаудов: Заевата „ДОЛИ“ држава

1 LambeЛамбе Арнаудов

Повеќе...
 
Среда, 02 Декември 2020 02:00   
Сега ја разбрав мојата грешка и се ставам со сета моја старост под славното знаме на ВМРО

1doomМакедонска нација

Повеќе...
 
Среда, 02 Декември 2020 02:00   
Проф д – р Ѓорѓи Малковски: 78 години од славната борба кај Фојничка Пештера, Велешко

1Malkovski Djordji 2Проф д – р Ѓорѓи Малковски

Повеќе...
 
Среда, 02 Декември 2020 02:00   
Думи од Георги Дукимов и Гоце Делчев за сегашната власт во Скопје

1abСвекрва

Повеќе...
 
Среда, 02 Декември 2020 02:00   
ЦРТИЧКИ ОТРОВНИ СТРЕЛИЧКИ - 95
1martin1
 
М-р Мартин ТРЕНЕВСКИ, Поранешен министер и амбасадор
 
Повеќе...
 
Среда, 02 Декември 2020 02:00   
Александар Џеповски: Дали треба да ги сакаме многу Бугарите и да не им ја треснуваме вистината ?
1Dzeposki
 
Дали е говор на омраза ако се што трпиме последниве сто и кусур години од нив, а и од другите соседи и да им ги покажеме забите ... дали сме ние лошите а тие добрите ? 
 
Повеќе...
 
Среда, 02 Декември 2020 02:00   
Муцето го нема да се јави - навистина го нема да се јави

1 rubin jovanoski

Дипл.ЕКК Рубинчо Видое Јованоски

новинар и довчерашен одбојкарски судија од Прилеп

Повеќе...
 
Понеделник, 30 Ноември 2020 11:10   
Гоце Марков: Говор за Честа и за Чаламот
 

1goce markov

Мојот изговор е Честа, кој е Вашиот чалам? Посветено на малите Величини и на Големата Маленкост! Се тоа наспроти Борбата да останеш Човек, без да напуштиш дискурс на еснаф, принцип и работливост!? Веродостојните по Дела се познаваат а не по Топло-Ладно! Ние, и утре ќе бидеме тука, истите луѓе, секој со својата стручност, професија и животен пат!

Тешкото е оро кое современиот наратор го раскажува за Оние фатени во расчекор:
Адвокатите на ѓаволот, Економските хелпери на црно, Неуките даскали со лажни дипломи, Старите импотентни закоравени робовладетели и сите ситнодушечки профитерчиња!
Македонија се сака со срце, со дух и со апетит да се биде поголем Македонец!

Душата не се храни со тендери и лажни имиња, со устоени како сирење мувлосано Референдумци, бидете Верни на Идеалот и тефтерот нека отворен биде како Умот, оти различното е добро ама не е здраво по здравјето ако е Исто како вчера!?

Образот да го чувате, Туѓиот не го плукајте ако е чист!
Затоа што кога ќе има запршка и некоја си нова манџа, Вас пак ќе ве нема!
Оти Гласот на Народот и гласот на парите не идат заедно!?
Оти пејоративите од комплименти се само деминутиви од личности, од човечка свест…
Оставете го процесот природен да биде, не ги силувајте Силните за да ги експонирате Грубите по Памет и облеки тесни. Ставете се на чело на колоната наместо лоши примери, Бидете урнек на Новото време! А тоа бива со Работа и Облигација а не со башибозук и со Бенефити…

Толку! 

https://bregalnicki.mk/goce-markov-govor-za-chesta-i-za-chalamot

 
Среда, 25 Ноември 2020 03:00   
Манојил Мане Јаковлески: Официјално Унија на Ветерани на ВМРО-ДПМНЕ!

1Mane

Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ по предлог на Претседателот Христијан Мицкоски вечерва изгласа одлука за официјализирање на Унијата на Ветерани.

Повеќе...
 
Среда, 25 Ноември 2020 01:00   
Д-р Петар Поповски : По патот на Македонската историjа

12623

Д-р Петар Поповски : По патот на Македонската историjа

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

Историја

News image

Иселување на македонците во прекуокеанските земји

Треба да се спомене и фактот дека меѓу двете светски војни од Егејска Македонија поради големата тор...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (7)

СРЕДБА СО ТВРДОМИР СТАМЕВСКИ – ПОЧИТУВАНИОТ ТАТКО И ДЕДО...

Култура и туризам

News image

Приказни за кириличното писмо

Како јата птици зборовите летаат и ги разнесуваат мислите и пораките на луѓето. Тоа што е напишано о...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (61)

ОРИГИНАЛНОСТ НА МИТОЛОГИЈАТА НА БАЛКАНОТ, НЕЈЗИНО ПОТЕКЛО И ЗНАЧЕЊЕ ЗА РАЃАЊЕТО НА...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.