Коментари
Среда, 07 Февруари 2024 02:00   
Александар Џеповски: Која е причината што Македонија ќе ги врати Егеј и Пирин до 2035?

1Dzepovski1

Одма ќе пресечам и одговор сомломонски - АМЕРИКА !!! Не оти тие пусти Јенки ќе помогнат, апсолутно далеку од реалноста. Самата нивна катаклизма која е неминовна и доаѓа како резултат на нивната алчност и поробување невини помали народи и држави ги доведе до позиција на банкрот со далекусежни и самоубиствени последици.  Се ближи крајот на Америка сакал тоа некој или не. 

Повеќе...
 
Среда, 07 Февруари 2024 02:00   
Францускиот предлог не бил напишан ниту во Париз, ниту во Софија, туку во Мала Речица ?

1svekrva Свекрва

Повеќе...
 
Понеделник, 05 Февруари 2024 10:00   
Ламбе Арнаудов: Роденденот на Гоце Делчев, роденден на слободна Македонија

1 Lambe

Недела 4-2-2024 година, чекајќи ред да оддадеме почит на титанот и апостолот на Македонската револуционерна борба, да му го честитаме роденденот и да си посакаме сите Македонци уште многу, многу идеали што извираат од непресушниот кладенец на срцето и душата на великанот Гоце, за жал тогаш и често недоволно разбран, а сега кристално јасни пораки, не‘рѓосувачки вредности и излезни решенија, помалку несмасно и би рекол пакосно, познавајќи ја определеноста на новинарот, ме праша:

4 Fevruar 2024 na grobot na Goce 35

4 Fevruar 2024 na grobot na Goce 12

4 Fevruar 2024 na grobot na Goce 24

Што за тебе значи роденденот на Гоце Делчев?

Роденденот на Гоце Делчев гледајќи од денешен агол, е роденден и на слободна современа општо призната држава, самостојна со сите обележја и атрибути. – одговорив.

Скоро и не го дочека одговорот до крај и замина видно нерасположен би рекол и помалку гневен.

Ниту јас, ниту било кој Македонец нема што воопшто да ја става својата совест на испит, за точноста на мојот одговор. Впрочем, неговиот од низ сите овие за Гоце и македонскиот народ, ОЛОВНИ ГОДИНИ, неговата посветеност, ентузијазам, истрајност, енергичност, идеолошки набој, но и рационалност и разумност на вистински лидер и народен голем трибун, тоа го потврдува и е регистрирано длабоко во внатрешноста на душата на секој Македонец и безвремено запечатено.

Ако продолжам да набројувам, само ќе се повторувам, а никако нем а да стигнам ни близу до крајот, затоа тој и неговото дело се во вечна симбиоза со македонскиот народ и неговата чиста прва и вечна љубов МАКЕДОНИЈА.

НЕМА КРАЈ ЗА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ, НЕМА КРАЈ ЗА МАКЕДОНИЈА, ИМА КРАЈ ЗА непријателите НА МАКЕДОНИЈА!

Еве каков монумент од човек бил Гоце Делчев, нека послужи и ова моја анегдота, ексклузивно првпат спомената, никаде запишана, потврдена и вистинита од меморијата заедничка и еднообразна на неколкумина присутни на настанот.

Сите врвни интелектуалци Охриѓани од одамна порано формираниот Охридски кружок, десетина петнаесет години пред формирањето на ВМРО..

Сите тие предвесници на слободарскиот дух, и освестени национални промотори, станале верни следбеници на Гоце, а некои како Лев Огненов, Климент Шапкарев, Климент Заров, мојот дедо и други станале и соработници негови.

Во времето на големиот прогон врз Гоце Делчев и кога се инсистирало на крајна конспиративност за негова заштита, ТОЈ смело без трунка страв, со оригинален изглед, опишан во потерницата, се појавил на свадба на еден од членовите на Охридскиот кружок, сега негов соработник, инаку мој подалечен предок, но непосреден род на еден поранешен министер во Владата на Република Македонија.

Кога го виделе сите се стаписале и скаменети чекале секој другиот да го праша додека еден не се одважил и прашал:

Брату, дојде ли на свадба?

Да, дојдов на свадба, има ли нешто почесно и посвето да се дојде на заклетвата пред Господ дека ќе основаш семејство и ќе ти се изнародат деца твои, ама и на Македонија, и продолжил:

Свадбата е симбол што ме потсетува на моето, ваше и на многумина венчање со нашата заедничка љубов, МАКЕДОНИЈА.

Свадбата става печат што никогаш не се брише на љубовта помеѓу мажот и жената, која ќе создаде семејство, синови, ќерки среќни, под еден кров исполнет со безгранична љубов, среќа и сигурност.

Нашето пак, венчање свадба со нашата татковина и родина, е исто. Ќе создадеме огромно семејно стебло од македонскиот народ под свој кров заштитнички што се вика МАКЕДОНИЈА во своите етнички и географски граници што ќе биде родителка и грижлива хранителка на сите луѓе. Има ли подобро од тоа?

Ете, ме разбравте ли сега зошто дојдов?

Дојдов зошто вие го создавате коренот на тоа семејство големо, а јас што се залагам за тоа, Ме личи ли да се КРИЈАМ?

 
Среда, 31 Јануари 2024 02:00   
Александар Џеповски: Татарските " административци " го бомбардираат Манастирот Свети Наум во 1918
1Dzepovski1 Александар Џеповски
 
Повеќе...
 
Среда, 31 Јануари 2024 02:00   
Јадна Македонија!

1svekrva Свекрва

Повеќе...
 
Среда, 31 Јануари 2024 02:00   
ПОДЗЕМНИТЕ СЛУЖБИ ВОДАТ СМЕТКА ЗА СВОИТЕ КАДРИ

1martin1

М-р Мартин ТРЕНЕВСКИ, Поранешен министер и амбасадор

Повеќе...
 
Четврток, 25 Јануари 2024 22:15   
Ламбе Арнаудов: МАКЕДОНИЈО!

1 Lambe

Ламбе Арнаудов

Повеќе...
 
Среда, 24 Јануари 2024 02:00   
Конференција на ОПЕН Балкан во Скопје

1svekrva Свекрва

Повеќе...
 
Среда, 24 Јануари 2024 02:00   
Александар Џеповски: Секој еден што не гласа за ВМРО-ДПМНЕ е глас за СДС, ДУИ и Бугарија против Македонија

1Dzepovski1

Не е важно кој и на која националност, религија или партија припаѓа и од која причина ги сака или " мрази " ВМРО ДПМНЕ, едно е сигурно ... не оди курбан само Македонија туку и секој поединец со неговата фамилија а воедно и иднината на неговото потомство е во прашање. 

Повеќе...
 
Среда, 17 Јануари 2024 02:00   
ЈУДАТА ЗАЕВ ПРЕД ВОДИЦИ ГИ ПРЕКРСТИ МАКЕДОНЦИТЕ

Dusan RistevskiДушан Ристевски-Македон

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Политиката на свиткана кичма на сиамскиот близнак на Венко, Заев донесе затруени плодови

Политиката на свиткана кичма на сиамскиот близнак на Венко, Заев донесе затруени плодови и штетни ...

Историја

News image

Христијанската црква во Македонија до појавата на светите Кирил и Методиј

Христијанството во Македонија почнало да се проповеда уште во апостолско време. По своето обраќање в...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД БАЛКАНСКИОТ ФОЛКЛОР НА ЏОРЏ (ГЕОРГИ) ТОМОВ (34)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

За празниците во Велес

Од книгата „Така се зборува во Велес“, приредила Снежана Петрова – Џамбазова, Скопје 2007. За праз...

Фељтон

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.