Среда, 12 Септември 2018    PDF Печати Е-пошта
Тажен и радосен ден во Бигорскиот манастир

alt

Тажен и радосен ден во Бигорскиот манастир

Во изминативе два дена беа одржани богослужби и литургии посветени на отсекувањето на главата на свети Јован Крстител, патрон на манастирот

Неколку стотици верници речиси од сите краеви на Македонија и гости од соседните држави Бугарија, Грција и Србија, но и од Полска и Австрија, во изминативе два дена присуствуваа на богослужбите и литургиите посветени на отсекувањето на главата на свети Јован Крстител, патрон на Бигорскиот манастир.

Вчера беа отслужени утрена богослужба и света архијерејска Златоустива литургија, со која чиноначалствуваше митрополитот г. Тимотеј, надлежен архијереј на дебарско-кичевската епархија, со сослужение на монаси на Бигорски, хорот на манастирот и свештенослужители на епархијата. Црквата беше претесна да ги собере сите верници, а поголемиот дел ја следеше во дворот на манастирот.

Беседа за свети Јован Крстител одржа митрополитот г. Тимотеј.

– Денешниот ден е и тажен и радосен. Жалосен бидејќи ние, според човечкото разбирање, остануваме без молитвеник, немаме патеводител, немаме учител, нема кој да тагува за време на нашите душевни и телесни страдања. Од друга страна, пак, ги помниме смртта и страдањата на Христа, на Оној што го победи злото, а смртта на Јован Претеча ни дава гаранција дека тој, сега како угодник божји, се наоѓа пред престолот божји и е наш молитвеник пред Бога. Тој постојано се моли и за нас, кои го прославуваме и го почитуваме неговиот спомен – рече тој.

На крајот на беседата, митрополитот г. Тимотеј истакна дека свети Јован се јавува како последен пророк и прв Христов апостол. Ни дава пример како да ја чуваме нашата вера и како треба да бидеме предани кон нашиот божествен учител, покажувајќи ни го патот по кој треба да одиме кон тивкото пристаниште на царското небесно.

Игуменот на Бигорскиот манастир, архимандритот Партениј, истакна дека со особено задоволство соопштува дека монашкото братство на осумдесет и неколкугодишната Драгица Андоновска ѝ го доделува највисокото признание на Бигорскиот манастир, орденот „Претеча“.Андоновска го доби орденот за 23-годишната љубов кон Бигорскиот манастир, при што неуморно, со самопрегор ги организира верниците на Битола, Прилеп и околината за поклонение на големите празници. Орденот ѝ го врачи митрополитот Тимотеј. Беше возбудена и пресреќна што нејзините гради ги краси орденот на овој манастир. Иако ѝ натежнале годините, сѐ додека ѝ дозволува здравјето, ќе продолжи со благородната мисија.

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/%d1%82%

 

На прво место

News image

Никола Груевски-Ги повикувам од ОЈО да ги објават јавно доказите против мене

Политичкиот прогон против мене и против многумина од ВМРО-ДПМНЕ продолжува.

Историја

News image

Аристотел избркан од Атина зошто бил пријател на нивниот непријател Александар Македонски

Аристотел избркан од Атина зошто бил пријател на нивниот непријател Александар Македонски

Иселеници

News image

Анализа на ОМД: Од „Конечна Спогодба“ до „Failed State“ во 10 чекори

Десет причини зошто Република Македонија отстапува од си...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (11)

ЕДЕН ДЕН СО КРАЛИЦА НА ПЕСНАТА  ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА - II ДЕЛ

Фељтон

News image

Александар Македонски (72)

МЕШАЊЕ НА РАЗЛИЧНИТЕ КУЛТУРИ, РЕЛИГИИ И НАЦИИ НА НАРОДИТЕ ОД ЗАПАД И ОД ИСТОК

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.