Актуелно
Петок, 12 Јануари 2024 19:06    PDF Печати Е-пошта
Чулев: Додека Спасовски на товар на граѓаните прави екскурзии низ САД, народот во нехумани услови на минусни температури чека за лични документи

2v1

Додека Оливер Спасовски, на неколку дена пред заминувањето од Министерството за внатрешни работи со цела делегација, на товар и на сметка на граѓаните прави прошетки  и екскурзии низ Соединетите Американски Држави, Македонија е на прагот на најголемата криза поврзана со личните документи, со акцент на пасошите. Имено, во крајно нехумани услови, граѓаните со часови чекаат во ред и на студ, а во холовите на Министерството за внатрешни работи, стојат илјадници лични документи кои чекаат да бидат поделени, а уште илјадници чекаат да бидат изработени.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јануари 2024 22:28    PDF Печати Е-пошта
Владата на СДС и ДУИ имаше цели пет дена да смисли предлог за нов директор за кој медиумите за 15 минути им кажаа дека не исполнува основни услови за таа функција
1vmro 1
 
 
По шамарите и исполнетиот бенчмарк во М-НАВ, владата на СДС и ДУИ имаше цели пет дена да смисли предлог за нов директор за кој медиумите за 15 минути им кажаа дека не исполнува основни услови за таа функција.
Повеќе...
 
Среда, 10 Јануари 2024 09:19    PDF Печати Е-пошта
Стојаноска: Владата на СДС и ДУИ уште еднаш покажа несериозност и неодговорност во скандалот со М-НАВ

1ere1

Стојаноска: Владата на СДС и ДУИ уште еднаш покажа несериозност и неодговорност во скандалот со М-НАВ, тоа беше скандал кој можеше да резултира со смртни последици

Повеќе...
 
Вторник, 09 Јануари 2024 20:30    PDF Печати Е-пошта
Македонија треба да престане да е роб на криминалците од СДС и ДУИ
1vmro 9
 
Скандалот во М-НАВ е сликата за Македонија како е кога СДС и ДУИ се власт, потребно е да се стави крај на партизираноста на правосудството, никогаш не било полошо, важно е да ги поразиме
Повеќе...
 
Недела, 07 Јануари 2024 10:36    PDF Печати Е-пошта
Мицкоски: Честит и вековит празникот Божик

Hristijan

Честитка по повод празникот Рожденство Христово - Божик од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски 

Повеќе...
 
Сабота, 06 Јануари 2024 23:13    PDF Печати Е-пошта
Рождество христово (Божиќ)

bozik1-180Божик спаѓа меѓу најголемите христијански празници, зашто на тој ден се празнува раѓањето на Спасителот Исус Христос. Колку овој ден е важен за човештвото се гледа и по тоа што тој е земен за клучен датум, односно камен темелник, за пресметување на времето па така имаме стара и нова ера што значи време пред и по раѓањето на Исус Христос.

Повеќе...
 
Сабота, 06 Јануари 2024 23:13    PDF Печати Е-пошта
РАЃАЊЕТО НА ИСУС - КЛУЧ КОН ВЕЧНОСТА

             1isus2

Утрото се раѓа, пред Божиќ – Коледе.

Сетете се на децата под ножот на Ирод, на детето заклано што паѓа - за да не дојде на овој свет Кралот на Спасението. Пејте за бебето Бог Исус, родено за ваша мудрост и мир, од Вечниот Отец изнедрено, вродено, испратено -  дар за ваше зреење на Земјата, за ваше умеење да се учите да се вивнете кон Небесата, за спас ... не со урааааниум ни златно зло, но со духовна сила на верата во Доброто, сила поголема од секое знаење и сечија моќ.

Повеќе...
 
Сабота, 06 Јануари 2024 13:25    PDF Печати Е-пошта
Унија на Ветерани на ВМРО-ДПМНЕ: До сите православни христијани Честит Бадник и Божиќ

            4174

Бадник или Коледе е денот пред роденденот на Исус Христос, паѓа на 6. јануари секоја година, а Божиќ на 7. јануари

Повеќе...
 
Сабота, 06 Јануари 2024 02:00    PDF Печати Е-пошта
Бадник и Божиќ - Христос се роди!- Вистина се роди!

badnik-180

 

Бадник или Коледе се нарекува денот пред роденденот на Исус Христос (Божиќ), според христијанската традиција. Според Јулијанскиот календар по кој се раководи Македонската православна црква, Бадник паѓа на 6. јануари секоја година, а Божиќ на 7. јануари. Суштината на празникот е во радоста на христијаните пред големиот ден - Христовото раѓање. Истовремено, со овој ден завршуваат и Божиќните пости.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јануари 2024 21:20    PDF Печати Е-пошта
Мицкоски: Главниот наш фокус ќе биде економијата и подобрување на стандардот, ветуваме ниски даноци, инвестиции

9t9

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за порталот Прес 24 се осврнува на најголемиот проблем кој мора да се реши за воопшто да се тргне напред. Според него јасно е зошто народот сака да влеземе во ЕУ.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на важноста на пасошите предлог на ВМРО-ДПМНЕ

  Наместо да мудрува, Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.