Актуелно
Недела, 04 Февруари 2024 19:59    PDF Печати Е-пошта
Ковачки од Швајцарија: Заедно со македонската дијаспора ќе успееме да ја симнеме оваа ненародна власт на СДС и ДУИ

42556

Почитувани наши сограѓани, дијаспора, дел од нашето семејство. Овие неколку денови сме тука во Швајцарија меѓу вас и навистина се чувствуваме како да сме дома со една прекрасна енергија што нас не охрабрува и ни дава за право да кажеме дека заедно со вас, заеднички ќе успееме да ја симнеме оваа ненародна власт која што ја заробила Македонија, рече пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки на средбите со македонците во Швајцарија.

Повеќе...
 
Недела, 04 Февруари 2024 02:00    PDF Печати Е-пошта
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ – МАХАТМА ГАНДИ

9g9   9g91  

ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ – МАХАТМА ГАНДИ 

Повеќе...
 
Недела, 04 Февруари 2024 02:00    PDF Печати Е-пошта
Александар ДОНСКИ Екслузивно : ДОСЕГА НЕПОЗНАТА И НЕОБЈАВЕНА ФОТОГРАФИЈА ОД ВЕРИДБАТА НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

                                                          1ime1

Како што се гледа, на фотографијата (која на некои места е малку оштетена, главно поради прекршување, но сепак е јасно видлива) има шест личности од кои две седат, а четири стојат.

Прва од десно на фотографијата е Јустинијана (Јанка) Каневчева – вереницата на Гоце Делчев. Веднаш до неа е самиот Гоце Делчев.

Пред нив седат родителите на Гоце: таткото Никола и мајката Султана.

Лево од Султана стои млад маж, а меѓу Султана и Никола стои млада жена. Во продолжение ќе ги анализираме ликовите поединечно.

Повеќе...
 
Сабота, 03 Февруари 2024 21:09    PDF Печати Е-пошта
Муцунски: Принципот победник со победник го наруши ДУИ и тој не важи повеќе

12mic

Муцунски: Принципот победник со победник го наруши ДУИ и тој не важи повеќе, посакуван коалициски партнер на ВМРО-ДПМНЕ се партиите од албанската опозиција

Повеќе...
 
Четврток, 01 Февруари 2024 00:21    PDF Печати Е-пошта
Владата на СДС направи двојно понижување за Македонците

                             2ni2

 

Николоски: Владата на СДС направи двојно понижување за Македонците, прво со промената на името на државата, а сега и со промена на личните документи со новото името

Повеќе...
 
Вторник, 30 Јануари 2024 21:05    PDF Печати Е-пошта
Мицкоски: Со години сум предмет на најцрната кампања на власта
4ler9
 
Мицкоски: Со години сум предмет на најцрната кампања на власта, која треба да ја засени вистината која ја зборуваме за тешкиот живот- мојот мотив да ги поразиме е дотолку поголем, затоа што Македонија се губи, а ние немаме втора татковина
 
Повеќе...
 
Понеделник, 29 Јануари 2024 14:41    PDF Печати Е-пошта
Лефков: Ковачевски и СДС за да продолжат со криминал го направија Талат Џафери, командант Форина премиер на Македонија

8il3

Лефков: Ковачевски и СДС за да продолжат со криминал го направија Талат Џафери, командант Форина премиер на Македонија, а сега го молат ДУИ за заеднички листи

Повеќе...
 
Недела, 28 Јануари 2024 19:33    PDF Печати Е-пошта
Милошоски: Еден дезертер си даде оставка, друг дезертер ќе седне во премиерската фотелја

29034

Ниту оној што стана од фотелјата, ниту овој што ќе седне немаат искрени чувства кон Македонија. И затоа исто како и Ковачевски најлошиот премиер досега не очекувајте ниту од Талат Џафери да биде подобар и да работи за успешна и напредна држава Република Македонија.

Повеќе...
 
Четврток, 25 Јануари 2024 23:11    PDF Печати Е-пошта
ОМД против поставување на Талат Џафери за Технички Премиер на Македонија

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) со жалење ја проследува недемократската политичка рокада во Владата на Република Македонија, особено назначувањето на Талат Џафери како нов премиер на земјата. Неизбран од народот, член на партија која е најконтроверзна во Собранието и човек кој кренал оружје против сопствената држава. Ова дефинитивно не e лидерот кој треба да ја застапува Македонија.

Повеќе...
 
Четврток, 25 Јануари 2024 22:53    PDF Печати Е-пошта
Милошоски: Министрите од ВМРО-ДПМНЕ имаат способност и капацитет да ја оправдаат својата улога во техничката влада

42009

Милошоски: Министрите од ВМРО-ДПМНЕ имаат способност и капацитет да ја оправдаат својата улога во техничката влада да се спречат манипулации за изборите и да се испратат ДУИ и СДС во историјата

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на важноста на пасошите предлог на ВМРО-ДПМНЕ

  Наместо да мудрува, Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.