Петок, 13 Јули 2012   
МКУД „ЈАНЕ САНДАНСКИ“ од Мелбурн, по четврти пат во Македонија

Jane_Sandanski_1-001Годинава, членовите на МКУД „ЈАНЕ САНДАНСКИ“ од Мелбурн, Австралија, по четврти пат доаѓаат во Македонија, како гости на Ансамблот „ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“ од Скопје.

Од 14- ти до 28- ми јули, гостите од Австралија ќе приредат повеќе концерти во Прилеп (Пиво фест), Охрид, Вевчани, Демир Хисар, Ресен, Берово и Скопје, а ќе учествуваат и на фестивалот „ИЛИНДЕНСКИ ДЕНОВИ“ во Битола.

На концертите ќе земат учество и повеќе афирмирани интерпретатори на македонската народна песна, а целокупната програма ќе биде во придружба на народниот оркестар на Ансамблот „ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“ од Скопје.

МКУД „ЈАНЕ САНДАНСКИ“ од Мелбурн, Австралија, е формирано во далечната 1982- ра година и годинава го слави својот јубилеј- 30 години од формирањето. Тое е едно од најактивните КУД во дијаспората и досега има приредено околу 1000 концерти. На репертоарот негува песни и ора од сите краеви на Македонија. Организатор е и на бројни културно- уметнички манифестации во Австралија, што се организираат по повод чествувањето на голем број црковно- верски празници и значајни настани и личности од македонската историја.

Jane_Sandanski_2

Jane_Sandanski_3

Jane_Sandanski_4

Jane_Sandanski_6

Jane_Sandanski_7

Jane_Sandanski_8

Jane_Sandanski_1

 

На прво место

News image

За прв пат во историјата на самостојна Македонија, ЖЕНА ќе биде Претседателка на Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова ги има сите адути да биде идната мајка на нацијата....

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.