Среда, 12 Септември 2012   
Македонската Православна Црква “Свети Никола” во Ла Салле, Виндзор, Онтарио

gruevski-vindzdor

На трети Септември 2012 лето Господово, Македонската Православна Црква “Свети Никола” во Ла Салле, Виндзор, Онтарио, беше домаќин на висока државна делегација од Република Македонија, предводена од Премиерот Никола Груевски. Премиерот Груевски придружен од министерот за привлекување на странски инвестиции Бил Павловски, Амбасадорите на Р. Македонија во Канада Љубин Тевдовскииво САД Зоран Јолевски, парламентарецот Владимир Ѓорѓев и директорот на Дирекцијата за технолошко индусријски развојни зони Виктор Мизо, беше дочекан во црковните простории од парохискиот свештеник Протоставрофор Д-р Александар Мустеников, претседателот на Црковниот Управен Одбор Томе Дамчески, претседателката на Женската секција Милица Апостоловска како и на голем број верници  родољубиви македонски иселеници.

Членовите на Управниот Одбор организираа получасовен коктел во салата “Филип Втори”,  на кој премиерот и членовите на делегацијата имаа можности да се сретнат со локални политичари, стопанственици, повеќемина македонци – сопственици на локални компании како и поранешни претседатели на црковно управни одбори и носители на активности во заедницата.

Во чест на Премиерот беше организиран свечен банкет во салата “Александар Македонски”, каде што добредојде му посакаа претседателот Томе Дамчески,градоначалникот на општината Ла Салле Кен Антаја, пратеникот во федералниот парламент од конзервативната партија Џеф  Ватсон, од име на Митрополитот Американско – Канадски г-дин Методиј поздравот го пренесе нашиот свештеник А. Мустеников.Секратарот на У. О. Славе Трпевски беше водител на церемонијата која се одвиваше во екслузивно свечено декориран амбиент збогатен со вкусната вечера на познатиот домашен куварски тим. На членовите од делегацијата им беа врачени спомен плакети и благодарници. Меѓу повеќето од 300 гости беа конзулот на Република Македонија во Торонто Драган Ѓорѓевски, генералниот менаџер на  Интерграм Сеатинг Мајк Магри, бизнисмени од Торонто, Детроит, Рочестер и други места.

Премиерот Груевски им се обрати на присутните со порака да останат единствени и да ги заборават меѓусобните разлики кога станува збор за доброто на Македонија и ги образложи постигнувањата, можностите за развој и инвестирање во Македонија, како и улогата на дијаспората во тие процеси.

Многумина од присутните лично го поздравија, поразговараа и се фотографираа со премиерот, некриејќи ја радоста и задоволството што Премиерот  и неговиот тим најдоа време во нивната кратка посета на овој континент да ја посетат и оваа Црковна Заедница.

Стефанов

 

На прво место

News image

За прв пат во историјата на самостојна Македонија, ЖЕНА ќе биде Претседателка на Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова ги има сите адути да биде идната мајка на нацијата....

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.