Среда, 28 Јуни 2023    PDF Печати Е-пошта
ХУМАНИТАРНОТО ЗДРУЖЕНИЕ „КРАЛИЦАТА ЕСМА И СТЕВО ТЕОДОСИЕВСКИ“ - ДЕЛ I (23)

                                    1isel5

Судбинската мисија на Есма Реџепова–Теодосиевска е да дарува, да помага, да биде мајка над мајките, непоколеблива и истрајна во намерите да подари на секој огромна љубов како непресушен извор на добрина, што ја чини ретка на овој свет. Нејзиниот смисол на живот е хуманоста која доследно ја следи сите изминати години. Покрај тоа што таа беше икона на македонската и ромската народна музика, во исто време Есма беше една од најхуманите личности во Македонија и пошироко

Како резултат на тоа е формирано Хуманитарното здружение „Есма и Стево Теодосиевски“. Оваа по многу нешта карактеристична асоцијација е регистрирана во 2002 година, под регистерски број  4434749, а од 2012 година е пререгистрирана со нов назив: Хуманитарно здружение „Кралицата Есма и СтевоТеодосиевски“. Претседател на здужението е Зорана Костовска, а Есма Реџепова–Теодосиевска е почесен претседател.

Мисијата на Хуманитарното здружение „Кралицата Есма и Стево Теодосиевски“ е да пружи хуманост и помош на оние на кои им е потребна. Здружението многу пати несебично дарувало, се грижело и се залагало да се помогне на беспомошните, болните, сиромашните, хендикепираните и на сите оние на кои им е потребно да им се подаде рака. Во оваа пригода, меѓу големиот број донации ќе ги наведеме следните:

Донација на Клиниката за неврологија од 5.000 евра во медицински помагала;

Донација во санитетски материјали на Клиниката за нервни болести;

Донации континуирано во Детскиот дом за деца без родители „11 Октомври“ во подароци, материјални средства и присуство на сите нивни манифестации;

Донација по 100 евра на 9 матуранти од Детскиот дом за деца без родители „11 Октомври“ и организирање и финансирање на матурска забава за 450 гости;

Донација за летување на децата од Детскиот дом за деца без родители „11 Октомври“;

Донација во стоматолошка опрема на Здравствениот дом „Скопје“;

Донација континуирано на Специјалниот завод во Демир Капија;

Донација на Центарот за дијализа во Струга;     

Донација на Здравствениот дом во Чаир;

Донација во санитетски материјал и колички за болни на поликлиниката во Ѓорче Петров;

Донации континуирано заедно со Црвениот крст на Македонија;

Донација во храна и облека за бегалците од Косово, заедно со Црвениот крст на Германија;

Донација во облека и книги на село Кондово ;

Партнерство со Мери Корпс – донација на храна и облека на бегалците од Косово;

Партнерство со Издавачката куќа „Просветно дело“ – донација на 100 комплети учебници за сиромашни ученици;

На хуманитарната организација „Класје на добрината“ дониран простор од долниот кат од Домот на хуманоста „Есма и Стево Теодосиевски“ за време на бегалската криза на Косово, од каде се распределуваше помошта;

Партнерство со хуманитарната организација „Крик“ во донација на прибор за градинки и училишта;

Четири модни ревии со фустаните на Есма под наслов „Есма хепенинг“. Средствата од ревијата во Неготино беа донирани на Центарот за помош на лица со ментален хендикеп „Порака“;

Модна ревија во Струмица - средствата беа донирани на сиромашните  Роми од Скопје;

1isel55

Дел од активностите на Хуманитарното здружение

Модна ревија во Струга – средствата беа донирани на Женската организација на жените од Струга, а тие ги донираа на две сиромашни семејства;

Средствата од модната ревија во Скопје беа донирани на децата од Топаана;

Партнерството со жените од Фрајбург, Германија, во донација на облека на сиромашните  семејства во Скопје;

Донација на шлепер со облека, апарати, храна, препарати и лекови за настраданите од земјотресот во Бам, Иран;

Донација на Училиштето за специјални потреби „Д-р Златан Сремац“;

Донација на Основното посебно училиште „Иднина“;

Континуирано подароци за децата од „Детското село“;

Континуирано подароци за Домот за стари лица „Волково“;

Целосно финансирање на престој и студии на Факултетот по соло пеење на Елеонора Мустафова, сиромашно девојче од Кратово;

Донација на Билјана Џуфовска, хендикепирана девојка од Велес;

Донација од 200 евра, подароци и храна на Стефан и Зоран Петровиќ, две хендикепирани братчиња од Волково;

Континуирано заедничко донирање со клубот „Лајонс“ од Скопје, во кој Есма Реџепова-Теодосиевска е прва жена-членка;

Донација-играчки на Детската клиника;

Донација за девојка од Домот „11 Октомви“ која живее сама во Ѓорче Петров, а не е вработена;

Донација за болното дете од леукемија, Томислав Стоилковиќ од Куманово, донирани се средства и крв;

Целосно финансирање на студии за сиромашното момче Дурмиш Ибраимов од Шутка;

5.000 долари за настраданите во земјотресот во Скопје;

Партнерство со италијанската хуманитарна организација КРИК, во донација на прибор за градинки и училишта;

Партнерство со КАРИТАС, донација за бедните Роми во Шутка;

Продолжува

1slavek1 Пишува: СЛАВЕ КАТИН

 

На прво место

News image

Техничкиот Министер за Труд и Социјала Ѓоко Велковски најде решение: 3200 вработени на УКИМ ќе добијат поголеми плати

Денеска конечно заврши на одисејата која ја имаа 3200 вработени на универзитетот Св. Кирил и Метод...

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.